Kako je objavio Vrhovni sud FBiH, sudsko vijeće je utvrdilo da su prilikom izdavanja saglasnosti od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja učinjeni proceduralni i pravni propusti, što je dovelo do poništavanja rješenja i vraćanja predmeta na ponovno odlučivanje, navodi HRT.
Jedna od nasljednica nekretnina nedaleko od lokacije buduće vjetroelektrane Iva Miličević podnijela je tužbu zbog negativnog uticaja na okoliš, očuvanja kulturno-istorijskoog naslijeđa te narušavanja ljudskih prava. Iako je Ministarstvo prostornog uređenja Zapadnohercegovačkog kantona izdalo pozitivno mišljenje uz uslov pribavljanja svih potrebnih saglasnosti za zaštitu okoliša, sud je utvrdio da je postupak izdavanja saglasnosti bio nezakonit.
“Presuda Vrhovnog suda daje nam nadu da i u Bosni i Hercegovini još uvijek postoje institucije koje štite zakon i interes građana. Ova presuda je pobjeda za nas i za sve one koji vjeruju da je moguće balansirati između potrebe za energijom i očuvanja prirode”, izjavila je Miličević, predstavnica neformalne grupe građana iz Poklečana.
Mještani Poklečana, zajedno s Aarhus centrom u BiH, od početka su izražavali protivljenje ovom projektu zbog zabrinutosti za okoliš, zdravlje i kvalitet života lokalne zajednice. Planirana izgradnja vjetroelektrane, uz neposrednu blizinu zaštićenog područja, izazvala je strah od negativnih uticaja na bioraznolikost i lokalnu ekonomiju.
Vjetroelektrana Poklečani nedaleko od Posušja finansirala bi se iz vlastitih sredstava i zajma Evropske investicijske banke. Vrijednost investicije je nešto manja od 200 milijuna eura. Planira se ugradnja 20 agregata ukupne snage 132 MW, s procijenjenom godišnjom proizvodnjom od 436 gigavatsati električne energije.