Nisu ni mraz, niti tuča poljoprivrednicima varaždinskog kraja ovih dana velike štete rade vrane. Bojan Korpar je netom posadio salatu i u 15-ak minuta, katastrofa.
– U petnaestak minuta izvade dvjestotinjak sadnica van i potrgaju ih. A to su baš presađene sadnice koje su se upravo primile, rekao je.
Ovih dana posijana je i tikva na petrijanečkim poljima. Sjeme je skupo. Po hektru poljoprivrednici potroše 270 eura. Mnogi su tikvu presijali jer su im vrane pojele košpice.
– Zna se dogoditi da posijete cijelu parcelu, a one vam sve pojedu, pogotovo pored granice i gdje se nalaze šumarci, to nam prvo ode, kazao je Danijel Patrčević.
Antonio Težak iz Šijanca plinskim topovima pokušava vrane otjerati no one su se već na buku navikle. Samo prošle godine njegovom su OPG-u napravile štetu od nevjerojatnih stotinjak hiljada eura.
– To su ogromne štete, katastrofalne. Nitko nas nije obeštetio, niti osiguranje to pokriva, požalio se.
Angažirani su sokolari, no vrana je toliko da su nesretnu pticu “očerupali”. Micana su i gnijezda, ali bez pomoći.
– Prošle godine u vidovečkom parku ih je maknuto dvjestotinjak gnijezda, i vidite – nije pomoglo, a u svakom gnijezdu bilo sedam jaja, pojasnio je Korpar.
Iz javne ustanove PRIRODA Varaždinske županije kažu da na poljima najčešće obitava siva vrana, gačac, čavka te svraka.
One se ne nalaze na popisu strogo zaštićenih vrsta i lov je moguć. Ali, isključivo izvan sezone razmnožavanja, od kolovoza do veljače.
– Vrana kao vrana nama nije problem, ali treba im smanjiti populaciju jer je strašno otišla gore, ustvrdio je Težak.
U lovačkim udruženjima odgovaraju da vrše odstrijel u zakonskim okvirima, nezadovoljni poljoprivrednici apeliraju na resorno Ministarstvo. Smatraju da je riječ o ozbiljnom problemu o kojem se ne govori.