“Njegovo nasljeđe je nasljeđe milosrđa, pravde i nade. Nastavit će osvjetljavati put”, poručila je na mreži X.
Von der Leyen je prisustvovala ceremoniji ispraćaja pape Franje u Rimu.
“Danas se okupljamo kako bismo odali počast čovjeku koji je predvodio s ljubaznošću, miroljubivom snagom i suosjećanjem”, istakla je, navodeći da nas je “njegova Svetost, papa Franjo podsjetio da ljubav mora dosegnuti margine i prigrlio je one manje sretne”.
“Raseljene. Zaboravljene. One bez glasa. Pozvao nas je da brinemo jedni o drugima i o Zemlji koju svi dijelimo. Papa Franjo je gradio mostove. Neka njima hodamo”, poručila je predsjednica Evropske komisije.
U Rimu će danas biti ukopan papa Franjo, koji je preminuo 21. aprila u 89. godini.
Nakon vjerskog obreda u Vatikanu, kojem je prisustvovalo stotine hiljada vjernika, kovčeg s tijelom pape Franje stigao je u crkvu Santa Maria Maggiore gdje će sam čin ukopa biti obavljen iza zatvorenih vrata.
Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio 17. decembra 1936. u Buenos Airesu, bio je sin italijanskih imigranata. Studirao je u Argentini i Njemačkoj, a zaređen je za isusovačkog svećenika 1969. godine.
Na čelo Katoličke crkve došao je 2013. godine, postavši prvi papa iz Latinske Amerike. Tokom više od deset godina pontifikata, ostao je figura i divljenja i osporavanja – zalagao se za reformu vatikanske birokratije, borbu protiv korupcije i socijalnu pravdu, ali je istovremeno naišao na otpor konzervativnih krugova unutar Crkve.
Posljednje mjesece njegovog života obilježila je borba s bronhitisom i obostranom upalom pluća. Iz bolnice u Rimu otpušten je nakon 38 dana, a preminuo je u ponedjeljak, 21. aprila, u 89. godini.