Naime, na mjestu kvara, za koji je bilo rečeno da će biti otklonjen jučer, nema radnika koji rade na njegovoj sanaciji. Dio toplovoda je odrezan i kada će biti saniran teško je znati. No, kada kvar bude i otklonjen ostaje neizvjesnost do kada će grijanje biti u funkciji jer trenutne količine mazuta dostatne su samo za dvije sedmice zagrijavanja.
Naime, Vlada Kantona Sarajevo, koja je većinski vlasnik ove firme, “Bags Energotehnici” nije obezbijedila dostatna, podsticajna, sredstva za nabavku mazuta zbog čega su, sve do sada, radijatori u vogošćanskim stanovima hladni. Nikakve mjere za obezbjeđenje energenata nisu poduzeli ni manjinski vlasnici “Bags Energotehnike” koji, sas za sada, mudro šute.
Jučerašnji nestanak električne energije u većem dijelu Vogošće prijeti da dodatno usložni situaciju jer se obistinjuju crne slutnje zbog koji bi; ukoliko “Bags Energetika” ne bude u situaciji zagrijavati radijatore svojih korisnika, te oni pređu na altirenativne načine grijanja, pogotovo grijanje na električnu energiju; i cijeli urbani dio Vogošće bi mogo ostati bez grijanja.
Korisnici “Bags Energotehnike” su s pravom zabrinuti. Nalaze se u bezizlaznoj situaciji. Zima stigla a grijanja nema.
-Tražimo od Vlade Kantona Sarajevo i resornog ministarstva da hitno i bez odlaganja uspostave isporuku toplotne energije putem firme “Bags Energotehnika” kako bi se njihovim korisnicima uspostavilo grijanje, zaključak je koji je jednoglasno usvojen na četrdesetoj, sjednici Općinskog vijeća Vogošća, mlaki su i ne garantuju da bi do prevazilaženja ove situacije moglo doći u nekom doglednom vremenu.
Iako sve miriše na situaciju da će se Vogošća, vrlo brzo, naći u vanrednoj situaciji, Vijeće nije imalo sluha da proglasi vanredno stanje te tako, na neki način, firmi “Bags Energotehnika” pomogne u kupovini energenata sredstvima iz namjene za vanredne prilike ili povlačenjem mazuta iz robnih rezervi koje se nalaze pri sarajevskim toplanam. Lokalna zajednica je tako, zbog stava da nije nadležna za rješavanje ove situacije, zapstavila svoju obavezu prema građanima, te ih ovakvim zaključcima, na neki način, i dalje ostavila da strahuju pred nadolazećim minusima.
Hoće li Vlada Kantona Sarajevo imati sluha te te svojoj firmi pomoći da nabavi potrebne energente, ostaje da se vidi.
U hladnim vogošćanskim stanovima ključa bijes građana. Hoće li se on moći kontrolisati?