Prema zakonu, Ured za državnu sigurnost i obavještajne poslove, uz prethodno odobrenje suda, može pratiti i šifrovane i nešifrovane poruke osoba koje su označene kao “opasne”. Nadzor može trajati do tri mjeseca, s mogućnošću produženja.
Prijedlog zakona izazvao je žustre rasprave i podjele među zastupnicima. Iako je zakon na kraju dobio podršku većine (105 glasova za i 71 protiv), vladajuća koalicija nije bila jedinstvena u podršci.
Zastupnici Zelenih i desničarske Slobodarske partije Austrije (FPÖ) otvoreno su se usprotivili zakonu, upozoravajući da on otvara vrata opasnim presedanima i mogućim zloupotrebama, prenosi Index.
Süleyman Zorba iz Zelenih pozvao je socijaldemokrate i liberale da glasaju protiv, poručivši: „Ovo nije zaštita sigurnosti, nego podrivanje osnovnih prava građana.“
FPÖ je zakon nazvao alarmantnim napadom na privatnost i optužio vladu da koristi borbu protiv terorizma kao izgovor za širenje ovlasti nadzora.
Unutar liberalne stranke NEOS zakon je također izazvao podjele. Dvoje njihovih zastupnika, Nikolaus Scherak i Stephanie Krisper, odbili su ga podržati uz obrazloženje da je, čak i nakon izmjena, neustavan. „Ova mjera može narušiti povjerenje građana u vladavinu prava“, rekla je Krisper, dodajući da mehanizmi nadzora nisu dovoljno jasno definirani.
Ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner (ÖVP) branio je zakon kao nužan odgovor na savremene sigurnosne prijetnje. „Ovo je veliki dan za sigurnost i policiju“, izjavio je Karner, naglašavajući da se zakon neće koristiti masovno, nego isključivo u pojedinačnim slučajevima, uz strogi nadzor suda.
Citirao je i jednog neimenovanog istražitelja: „Mobilni telefoni građana nas ne zanimaju, ali sigurnost građana da.“
Uprkos unutrašnjim nesuglasicama, šef poslaničkog kluba NEOS-a Yannick Shetty izjavio je da je zakon tokom savjetodavne faze temeljito izmijenjen i da su u njega ugrađene zaštitne mjere koje sprečavaju masovni nadzor.
„To je bio jedan od najtemeljitije izmijenjenih zakona u posljednje vrijeme“, rekao je.
Nakon glasanja, Karner je poručio: „Dugo i intenzivno smo se borili da donesemo ovaj zakon i obezbijedimo policiji i obavještajnim službama savremene ovlasti. To je nužno kako bi mogli djelovati ravnopravno protiv terorista i spriječiti napade.“