BiH

Vlada TK: Stvaranje mogućnosti za refundaciju troškova prijevoza za učenike i studente

Vlada Tuzlanskog Kantona je danas, između ostalog, utvrdila prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i odgoju, te dopunama Zakona o visokom obrazovanju.

FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ
FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ
Arhiva

Kako je saopćeno iz Vlade TK, razlozi za izmjene i dopune zakona su višestruki, a ističe se uvođenje norme u oblasti srednjeg obrazovanja i odgoja i visokog obrazovanja koja predviđa mogućnost refundiranja troškova prijevoza učenika od osnivača škole.

Tako je predviđeno da se, za škole čiji je osnivač ili suosnivač Skupština Kantona, odnosno za čijim radom je Skupština Kantona iskazala javni interes, refundiranje troškova prijevoza učenika vrši putem škole, a u skladu s posebnom odlukom koju će u narednom periodu donijeti Vlada Kantona.

Kada je u pitanju oblast visokog obrazovanja, zakon predviđa da osnivač visokoškolske ustanove može refundirati troškove prijevoza studenata, a za visokoškolsku ustanovu čiji je osnivač Skupština Kantona refundiranje troškova prijevoza studenata vršit će se putem visokoškolske ustanove, a u skladu sa posebnom odlukom koju će također u narednom periodu donijeti Vlada Kantona.

Također, ovim izmjenama i dopunama zakona koji se odnose na osnovno i srednje obrazovanje usklađuju se postojeće odredbe sa zakonima koji regulišu oblast radnih odnosa, ali i uvode nove odredbe kojima se vrši ujednačavanje sa ostalim oblastima koje se regulišu propisima Tuzlanskog kantona, kao i usklađivanje sa odredbama propisa viših nivoa. Pored navedenog jedan od razloga je i popunjavanje pravnih praznina uočenih kroz primjenu osnovnog teksta zakona te preciziranje normi koje se odnose na radne odnose zaposlenika. Jedan od razloga je i jačanje uloge nadležne inspekcije za obrazovanje kroz dodatne kaznene odredbe, povećanje iznosa postojećih novčanih kazni te jasnije definisanje uloge inspekcije – navodi se u saopćenju.

Shodno ranijem Zaključku Skupštine TK, Vlada je danas utvrdila nacrt Zakona o zdravstvenoj zaštiti Tuzlanskog kantona, te ga uputila Skupštini u dalju proceduru. Izradi novog zakona se pristupilo radi popunjavanja i otklanjanja određenih pravnih praznina koji nisu jasno definisani Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Federacije Bosne i Hercegovine kako bi se upotpunila zakonska regulativa u ovoj oblasti.

Konačni cilj jeste bolja i efikasnija zdravstvena zaštita stanovništva, odnosno osiguranika Tuzlanskog kantona. Pored činjenice što su pojedini članovi Zakona o zdravstvenoj zaštiti Federacije neprecizni i nedorečeni, čime se otežava pravilna primjena zakona posebno na primarnom nivou zdravstvene zaštite. Također, u praksi su se dešavale dileme i mnogi upiti koji su bitni za poslovanje jedne zdravstvene ustanove prvenstveno na primarnom i sekundarnom nivou, a koje nisu bile precizirane u federalnom zakonu, pa su se dešavala proizvoljna tumačenja što je stvaralo pravnu nesigurnost u ovoj vrlo značajnoj oblasti Kantona – navode iz Vlade TK.

Ova tumačenja odnosila su se na uslove za imenovanje vršioca dužnosti direktora zdravstvene ustanove, uspostavljanje vojnih ambulanti, uspostavljanje mreže zdravstvenih ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite, postupak otvaranja područnih ambulanti, način imenovanja članova upravnih odbora predstavnika Tuzlanskog kantona, stručnih radnika i Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona kao kantonalnog ministarstva, utvrđivanja plata direktora zdravstvenih ustanova, dostavljanje izvještaja o radu i poslovanju zdravstvenih ustanova kojima su osnivači gradovi i općine Ministarstvu zdravstva Tuzlanskog kantona.

Zbog svega navedenog kantonalna vlada pokrenula je proceduru donošenja Zakona o zdravstvenoj zaštiti Tuzlanskog kantona.

Imajući u vidu da su se u primjeni postojećeg zakona pojavile određene nejasnoće, te da su nepreciznosti dovele do otežane primjene, Vlada TK danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Na ove pravne praznine je ukazano i u presudi Kantonalnog suda u Tuzli. Između ostalog, predviđenom izmjenom jasnije se definiše šta se smatra djelatnošću predškolskog odgoja i obrazovanja koja se može realizovati isključivo u predškolskim ustanovama, s obzirom da je primijećen rastući trend otvaranja privatnih ustanova koje se bave čuvanjem djece i brigom o djeci, a nadležni inspektori nisu imali mogućnost nadzora takvih ustanova.

Tako, po novoj odredbi, svaki vid okupljanja grupe djece (više od dvoje djece) predškolske dobi, koji podrazumijeva obezbijeđen boravak, ishranu kao i organizovane aktivnost s djecom, izuzev okupljanja djece predškolske dobi pod nadzorom roditelja/staratelja u igraonicama u sklopu trgovačkih i ugostiteljskih objekata, te okupljanja djece predškolske dobi u objektima vjerskih zajednica i crkava u svrhu vjerske pouke, smatra se predškolskim odgojem i obrazovanjem u smislu ovog zakona i realizuje se u predškolskim ustanovama – saopćeno je.

Također, kako do sada nije bilo definisano da direktor sa predškolskom ustanovom mora zaključiti ugovor kojim se obavezuje na puno radno vrijeme u ustanovi.

Vlada je danas prihvatila Mišljenje Ministarstva finansija TK na Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na promet nepokretnosti i prava u kojem se navodi da Ministarstvo nema primjedbi na tekst Zakon o dopunama Zakona o porezu na promet nepokretnosti i prava, predlaže usvajanje navedenog zakona od strane Skupštine TK.

Ovim dopunama se na jedinstven način uređuje pitanje imenovanja komisija za procjenu vrijednosti nepokretnosti i prava sa aspekta uslova za obavljanje poslova u komisiji, te se navodi i da samo Tuzlanski kanton još uvijek nema na jedinstven način uređeno pitanje uslova koje moraju ispunjavati članovi gradskih i općinskih komisija za procjenu vrijednosti nepokretnosti i prava.