BiH

Vlada RS: Političku krizu u BiH izazvao Schmidtov nasrtaj na ustavni poredak

Izvještaj Republike Srpske optužuje visokog predstavnika za destabilizaciju zemlje.

FOTO: VLADA RS
FOTO: VLADA RS
Arhiv

U najnovijem, 33. izvještaju koji je Vlada Republike Srpske dostavila Savjetu bezbjednosti UN, iznosi se tvrdnja da se Bosna i Hercegovina suočava s dubokom političkom krizom čiji je uzrok, kako se navodi, djelovanje Christiana Schmidta, “penzionisanog njemačkog birokrate” koji je protivno pravu sebi prisvojio neustavna ovlaštenja u BiH.

Prema navodima dokumenta, Schmidt je “krunski” destabilizacijski potez povukao kada je donio vlastiti krivični zakon i pokušao njime rušiti izabranu vlast u RS-u, prvenstveno ciljajući predsjednika Milorada Dodika.

Pročitajte još

“Ideja da se izda nalog za hapšenje demokratski izabranog predsjednika RS na osnovu dekreta koji nikada nije usvojen u Parlamentarnoj skupštini BiH predstavlja ciničan napad na demokratski poredak”, stoji u izvještaju. Schmidtovo djelovanje ocijenjeno je kao direktan udar na Povelju UN i međunarodno pravo, a upućen je i poziv državama članicama da se usprotive njegovim “diktatorskim” potezima.

U dokumentu se podsjeća da Savjet bezbjednosti UN nikada nije dao saglasnost za Schmidtovo imenovanje, što bi po slovu Dejtonskog sporazuma bio nužan korak. “I da jeste legitimno imenovan, nigdje u sporazumu ne postoji član koji mu daje pravo da donosi zakone ili nameće odluke”, poručuje se. Vlada RS dalje navodi da je Schmidtova uloga produkt odluka Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira, “neformalne grupe bez pravnih ovlaštenja”.

Naglašava se da je donošenjem zakona o obustavi objavljivanja Schmidtovih odluka u Službenom glasniku RS, Narodna skupština odgovorila na Schmidtovo “nezakonito djelovanje”. Kada je predsjednik Dodik taj zakon proglasio, kako navode, Tužilaštvo BiH je pokrenulo proces protiv njega na osnovu “fikcije, a ne važećeg prava”. Sudski postupak, kako se navodi, vodio je “ratni vojni sudija iz redova bošnjačke armije”.

“Suđenje Dodiku je provedeno van svakog pravnog okvira, a Sud BiH ga je na kraju osudio na godinu zatvora i šest godina zabrane javnog djelovanja, iako je ‘zakon’ na osnovu kojeg je suđen bio lično Schmidtov dekret”, navodi se dalje.

Prema stavu Vlade RS, cilj svega je političko uklanjanje Milorada Dodika, ali, kako se tvrdi, “nikada neće biti moguće ukloniti narod Republike Srpske koji stoji iza njegove borbe za Dejton i protiv Schmidtove samovolje”.

Dodaje se da su nakon presude izdati nalozi za hapšenje i drugih zvaničnika RS, uključujući premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, ali je Interpol odbio zahtjev BiH zbog njegove političke prirode. Također se ističe da je EUFOR takođe odbio učestvovati u eventualnom hapšenju Dodika, smatrajući takvu akciju politički problematičnom.

Zaključno, izvještaj upozorava da bi svaki naredni pokušaj hapšenja lidera iz RS bio ozbiljna prijetnja stabilnosti zemlje. Savjet bezbjednosti UN će o izvještaju i ukupnoj situaciji u BiH raspravljati 6. maja u New Yorku, prenosi RTRS.