To znači da je odbijeno sedam amandmana zastupnice Marijane Hrvić Šikuljak, pet amandmana zastupnice Adise Kokić Hinović i po jedan amandman zastupnika Safeta Omerovića i Admira Čavalića, Jasmine Bišćević Tokić i Alme Kratine.
Ovim povodom je reagovala zastupnica Marijana Hrvić Šikuljak (DF).
Istakla je da se amandmani koje je uložila odnose na povećanje minimalne i maksimalne kazne zatvora za krivična djela nasilje u porodici, teška tjelesna povreda, silovanje i spolno uznemiravanje.
Predložila je da se zamjena kazne zatvora novčanom kaznom za krivična djela koja se mogu otkupiti do godine dana poveća sa 100 na 200KM, a ne samo na 150KM po danu.
Govoreći o općim pravilima za odmjeravanje kazne istakla je da je tražila da se doda “porodični odnos, bliski odnos ili odnos povjerenja između učinitelja i žrtve, kao i porodični status učinitelja.”
“Ovo prema GREVIO preporukama za BIH se smije biti olakšavajuća, već otežavajuća okolnost zbog dodatne emocionalne štete koju prouzrokuje blizak odnos. U obrazloženju sam navela da se većina trebaju uskladiti sa Istanbulskom konvencijom o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici Vijeća Evrope, GREVIO preporukama za BIH, Zakonom o ravnopravnosti spolova BiH i da se usklade sa drugim članovima u unutar Prijedloga Zakona izmjenama i dopunama Kkirivčnog zakona FBiH. Preventivno djelovanje u borbi protiv nasilja u porodici i nasilja prema ženama ne smije izostati, ali kada su kazne mnogo oštrije, to će dodatno obeshrabriti svakoga ko namjerava počiniti ovakva krivična djela, a ohrabriti žrtve nasilja da iste prijavljuju”, objasnila je Hrvić Šikuljak.
Osim toga, Vlada FBiH je odbila amandman kojim se traži da optuženi za zločine ratnog silovanja ne mogu otkupiti kaznu zatvora, a što je dosad bio slučaj.