BiH

Vijeće ministara: Smanjuje se carina za električna i hibridna vozila

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih i hibridnih automobila do 31. 12. 2024..

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Time je praktično produženo razdoblje važenja ranije odluke donesene sukladno Zakonu o carinskoj tarifi BiH.

Donošenjem nove odluke do kraja 2024. godine ukinute su carine na uvoz električnih automobila u BiH i značajno smanjene carinske stope s 15 % na 5 % za uvoz hibridnih automobila, čime se osiguravaju preduvjeti za masovniji uvoz ovih vozila u BiH i rast prihoda zbog povećanog broja uvezenih vozila.

Ova mjera je konkretna financijska potpora građanima te javnom i privatnom sektoru za kupovinu i uvoz ove vrste automobila, smanjenju zagađenja zraka, bolje zaštite okoliša uz podizanje sigurnosti u prometu te otvaranja novih radnih mjesta kod ovlaštenih trgovaca ili servisa i rast ulaganja u električne punionice. Na ovaj način želi se doprinijeti dekarbonizaciji kao jednom od ključnih stupova Zelene agende za Zapadni Balkan u borbi protiv klimatskih promjena.

Radi se o uvozu u BiH novoproizvedenih automobila koji nemaju preferencijalni status robe iz zemalja s kojima BiH ima zaključene sporazume o slobodnoj trgovini.

Prema podacima Udruge ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima, u BiH je do oktobra 2023. godine uvezeno 209 električnih vozila, što predstavlja porast za više od 300 % u odnosu na prethodnu godinu kada ih uvezeno 69. Hibrida je zaključno s krajem listopada 2023. godine uvezeno 826, a plug-in hibrida 58, dok je u ovom razdoblju ukupno 936 ovih vozila prvi put registrirano u BiH.

VM BiH DONIJELO ODLUKU O PROVOĐENJU FINASIJSKIH SANKCIJA VIJEĆA SIGURNOSTI UN-a

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o načinu provođenja ciljanih financijskih sankcija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda povezanih s financiranjem terorizma i financiranjem širenja oružja za masovno uništenje, s tehničkim korekcijama Ureda za zakonodavstvo usvojenim na sjednici.

Donošenjem ove odluke Bosna i Hercegovina u cijelosti ispunjava FATF preporuke te značajno poboljšava učinkovitost koju FATF traži u ovom području. Odlukom, koja je donesena tijekom posjeta Odbora eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma (MONEYVAL), Bosna i Hercegovina iskazuje odlučnost za sprječavanje financiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje te unaprjeđenja međunarodne suradnje u području sigurnosne politike.

Odlukom se utvrđuje način provođenja ciljanih financijskih sankcija povezanih s financiranjem terorizma i širenja oružja za masovno uništenje sukladno odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje za cilj imaju sprječavanje i suzbijanje terorizma i financiranje terorizma te sprječavanje, prekidanje i suzbijanje financiranja širenja oružja za masovno uništenje.

AKCIJSKI PLAN ZA PROVEDBU STRATEGIJE KOMUNICIRANJA O PRISTUPANJU EU-u

Vijeće ministara BiH usvojilo je Akcijski plan za implementaciju Strategije komuniciranja institucija BiH o procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji – od kandidatskog statusa do članstva za 2024. godinu, s korekcijom na sjednici.

Prethodno je na sjednici usvojena Informacija Direkcije za europske integracije BiH o pripremi prijedloga ovog akcijskog plana na temelju doprinosa 23 institucije BiH.

Na sjednici je zadužena Direkcija za europske integracije da uime Vijeća ministara BiH zatraži od njegovih institucije i tijela da se aktivnije uključe u pripremu prijedloga narednog akcijskog plana i provedbu tekućeg.

S ciljem fokusiranja komunikacija na ostvareni napredak u procesu evropskih integracija i tema od značaja za javnost u BiH, u Akcijski plan su uvrštene aktivnosti koje su u direktnoj vezi s prioritetima i obvezama koje proističu iz procesa evropskih integracija. Aktivnosti su razvrstane u oblastima izdavaštva, online komunikacija, događaja, natjecanja i istraživanja.

SPORAZUM SA SRBIJOM ZA IPA III PROGRAM PREKOGRANIČNE SURADNJE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine za IPA III Program prekogranične suradnje “Srbija – Bosna i Hercegovina” za razdoblje 2021. – 2027. godine.

Cilj Programa je unapređenje dobrosusjedskih odnosa, njegovanje integracije u Europsku uniju (EU) i promoviranje društveno-ekonomskog razvoja kroz zajedničke lokalne i regionalne inicijative koje doprinose jačanju međusobne suradnje i unapređenju sigurnosti.

Ukupni proračun Programa je 16.223.529,42 eura, od čega se očekuje maksimalan doprinos EU-a u iznosu 14 milijuna eura. Za implementaciju ovog programa kontribuciju u vezi s pojedinačnim projektima u iznosu 2.223.529,42 eura snosit će krajnji korisnici projekata, a u slučaju da se kao korisnik granta pojavi institucija BiH, sredstva domaćeg sufinanciranja bit će planirana u proračunu institucija BiH.

Sporazumom se utvrđuje programska struktura prekogranične suradnje za razdoblje – 2027. godine, tijela i njihove odgovornosti u vezi s Programom te sistem upravljanja i kontrole financijskim sredstvima, programiranje, monitoring i evaluacija.

Ministarstvo finansija i trezora BiH će Prijedlog ovog sporazuma s Osnovama za njegovo zaključivanje dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika sporazuma predložena je direktorica Direkcije za europske integracije BiH.

PROCES RATIFIKACIJE: BiH U PROGRAMU EU-a GRAĐANI, JEDNAKOST, PRAVA I VRIJEDNOSTI

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i uputit će Predsjedništvu BiH Prijedlog odluke o ratifikaciji Međunarodnog sporazuma između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u programu „Građani, jednakost, prava i vrijednosti“ (CERV – Citizens, Equality, Rights and Values) 2021. – 2027. godine,koju je predložilo Ministarstvo vanjskih poslova.

Sudjelovanje BiH u CERV programu održat će kontinuitet i omogućiti nastavak i jačanje uspostavljene suradnje u okviru ranijeg programa „Europa za građane“ te doprinijeti razvijanju novih partnerstva između bosanskohercegovačkih i europskih gradova, koja u prvi plan stavljaju suradnju organizacija civilnog društva i lokalnih zajednica na kulturnom, sportskom i ekonomskom planu.

POTPORA JAČANJU ŽENSKOG PODUZETNIŠTVA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, dalo je suglasnost mikrokreditnoj zakladi Mikra za podnošenje kreditne aplikacije Razvojnoj banci Vijeća Europe za djelomično financiranje mikrokredita za žene poduzetnice.

Radi se o kreditu u iznosu od 3.000.000 eura za djelomično financiranje mikrokredita, za žene koje vode poslove uglavnom u ruralnim područjima širom Bosne i Hercegovine, usmjerenih na jačanje ženskog poduzetništva.

Mikrokreditna zaklada, kao zajmoprimac, u potpunosti snosi rizik otplate kredita, rizik financiranja u ciljnom sektoru i osigurava kreditoru sva potrebna pokrića i jamstva za odobrenje kredita. Obveza davanja suglasnosti za investicije proističe iz Statuta Razvojne banke Vijeća Europe i nije vezana za zaduživanje Bosne i Hercegovine niti za izdavanje suverenih državnih jamstava.