BiH

Veliko priznanje iz Brisela: Olimpijski komitet i BIH imaju prvog climate change officera

Ovo priznanje nije samo lična satisfakcija, dokaz je da Bosna i Hercegovina kroz Olimpijski komitet BiH ima kapacitet da bude dio evropskih strateških tokova u borbi protiv klimatskih promjena...

FOTO: OLIMPIJSKI KOMITET BIH
FOTO: OLIMPIJSKI KOMITET BIH

U sjedištu Brisela svečano su dodijeljena priznanja za Climate Change Officere iz 18 evropskih zemalja u okviru projekta OCEAN (Olympic Commitments for the Environment), koji već dvije i po godine okuplja najvažnije sportske, naučne i klimatske aktere s ciljem smanjenja ugljičnog otiska i izgradnje održivog sportskog i društvenog sistema općenito, saopćeno je iz Olimpijskog komiteta BiH.

Projekat je finansiran od Evropske komisije a nosilac inicijative je European Olympic Committees u saradnji s vodećim naučnim partnerom, Öko Institutom iz Njemačke.

Među laureatima je bila i Maja Đurić iz Travnika, EU ekspertna koordinatorica i saradnica Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine, koja je time postala prva “Climate Change Officer” iz Bosne i Hercegovine. Njeno priznanje je ne samo lični uspjeh već i važan institucionalni iskorak zemlje u smjeru odgovornijeg, strateškog i održivog pristupa klimatskoj krizi.

Ovo priznanje nije samo lična satisfakcija, dokaz je da Bosna i Hercegovina kroz Olimpijski komitet BiH ima kapacitet da bude dio evropskih strateških tokova u borbi protiv klimatskih promjena. Olimpijski komitet BiH je među prvima prepoznao važnost ove teme i kao kredibilan EU partner pokazao da sport može biti motor održivih promjena – istaknula je Đurić nakon ceremonije u Briselu.

Cilj projekta OCEAN bio je stvoriti edukacijski i strateški okvir za smanjenje emisije CO₂ unutar sportskih organizacija. Edukacijom, mjerenjem karbonskog otiska i razvojem konkretnih akcijskih planova, Climate Change Officeri su postali stručnjaci za povezivanje sporta i održivosti, strateško planiranje i upravljanje promjenama u eri klimatske krize.

Oni su, kako je navedeno u modulima edukacije, „naučili razumjeti uticaj klimatskih promjena na sport, ulogu sportskog sektora u zaštiti okoliša i izgradili temelje za institucionalnu transformaciju za život“.

U tom kontekstu, Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine je bio ravnopravan partner u ovom prestižnom evropskom konzorciju zajedno s 18 zemalja i tri velike međunarodne organizacije.

S obzirom na to da dolazim iz i vladinog i nevladinog sektora, ovo priznanje mi daje dodatnu odgovornost, ali i mogućnost da stečena znanja i iskustva prenesem na akademsku zajednicu, sektor kulture, sporta i rada s mladima. Jer klimatska otpornost se gradi upravo tamo gdje obrazujemo, stvaramo i inspirišemo novu generaciju – poručila je Đurić.

U vremenu kad klimatske promjene više nisu predviđanja već svakodnevna realnost, ovakvi projekti i priznanja postaju ključni alati za promjenu sistema iznutra. Bosna i Hercegovina konkretnim angažmanom svojih predstavnika jasno šalje poruku: spremni smo biti dio rješenja, a ne samo dio problema.