Svijet

Velika Britanija predvodi 'koaliciju voljnih' za mir u Ukrajini

Britanski premijer Keir Starmer u nedjelju je potvrdio planove za formiranje "koalicije voljnih" kako bi se osigurao i sproveo bilo kakav mirovni sporazum u Ukrajini, pri čemu će Velika Britanija igrati vodeću ulogu u ovom međunarodnom naporu.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Govoreći na konferenciji za medije nakon samita o odbrani u Londonu, Starmer je ponovio britansku posvećenost podršci Ukrajini, naglašavajući važnost nastavka vojne pomoći i povećanja ekonomskog pritiska na Rusiju.

“Napravit ćemo korak dalje, razvijajući ‘koaliciju voljnih’ kako bismo zaštitili sporazum o Ukrajini i osigurali mir,” rekao je.

Iako je priznao da sve zemlje možda neće moći doprinijeti ovom naporu, naglasio je da svjetska zajednica ne može “sjediti skrštenih ruku” dok se rat u Ukrajini nastavlja.

“Nekoliko zemalja izrazilo je spremnost da se pridruži koaliciji, ali na njima je da to objave”, dodao je.

Starmer je jasno istakao da Ukrajina mora biti uključena u bilo kakve mirovne pregovore, napominjući da, iako neke države možda ne žele učestvovati u vojnim naporima, cilj koalicije je osigurati mir i stabilnost širom Evrope.

Ovaj potez ima za cilj jačanje podrške mirovnim pregovorima, za koje Starmer vjeruje da mogu napredovati samo uz jedinstven međunarodni odgovor.

Govoreći o ulozi Sjedinjenih Američkih Država, Starmer je nagovijestio razgovor s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, ali je odbio iznositi detalje.

“Ne bih preduzeo ovaj korak da ne vjerujem da će donijeti pozitivan ishod u smislu osiguranja da Ukrajina, Evropa, Velika Britanija i SAD zajedno idu ka trajnom miru”, rekao je.

Pored vojne podrške, Starmer je najavio dodatnu finansijsku pomoć Ukrajini, uključujući 1,6 milijardi funti (dvije milijarde dolara) u britanskom izvoznom finansiranju.

Ova sredstva usmjerena su na jačanje ukrajinske odbrane, uključujući kupovinu više od 5.000 raketa za protivzračnu odbranu, koje će se proizvoditi u Belfastu, čime će se ojačati i britanska odbrambena industrija.

Također je naglasio važnost izbjegavanja “slabih” mirovnih sporazuma poput sporazuma iz Minska.

“Ne možemo prihvatiti slab sporazum poput Minska” izjavio je. “Ovo će biti ključno za zaštitu kritične infrastrukture sada i jačanje Ukrajine u osiguranju mira kada dođe vrijeme.”

Starmer je odgovorio i na pitanje da li strahuje da bi Zapad mogao podijeliti stavove o podršci Ukrajini, posebno u svjetlu komentara italijanske premijerke Giorge Meloni o izbjegavanju takvih rizika.

Složio se s Meloni, ističući da dijeli “veliku zajedničku osnovu” s njom kada je riječ o potrebi evropskog jedinstva. Također je naglasio da sigurnost Evrope zavisi od bliske saradnje sa Sjedinjenim Državama.

Osvrnuo se i na zabrinutost u vezi s mogućim sukobom između Ujedinjenog Kraljevstva i Rusije.

Ponovivši da je krajnji cilj koalicije i mirovnih napora osiguravanje stabilnosti i izbjegavanje daljih sukoba, zaključio je:

“Ne želim sukob u Ukrajini, u Evropi, a svakako ne u Ujedinjenom Kraljevstvu. Želim stabilnost u Velikoj Britaniji.”