Na ulaznim vratima stoji podatak da je izgrađen 1530., uništen 1992., a ponovo vraćen u funkciju 2001. godine.
No, svoj sadašnji oblik dobio je prije par godina. O tome je za BosnaInfo pričao Mustafa Vatrenjak, mutevelija Gazi Husrev-begovog vakufa.
Toalet je inače u vlasništvu Gazi Husrev-begovog vakufa.

Prvo što nam je kazao je da su ispred javnog toaleta u srcu Baščaršije često redovi turista iz cijelog svijeta, sa svih kontinenata.
Iako smo došli da radimo priču o nefunkcioniranju toaleta ove vrste, jer nam se tako činilo zbog brojnosti okolnih toaleta, mutevelija Vatrenjak nam je odmah promijenio pogled. Poslije rekonstrukcije u koju smo uložili ravno 65 hiljada maraka prije par godina, toalet odlično radi i uspijeva vraćati uloženi novac – istakao je Vatrenjak.
Novac vraća tako što je za razliku od ranijeg perioda postavljena rampa za naplatu, ali simboličnu, od jednu marku.

Od toga se održava toalet i plaća rad onih koji održavaju čistoću i vrše popravku u ovom toaletu. Sada su druga vremena i morali smo uvesti naplatu da bi mogli nastaviti funkcionirati. Da smo uradili pravu stvar potvrđuju redovi, ženski i muški, koji znaju biti duž čitave ulice – naglašava Vatrenjak.
Kaže da turistički vodiči dovode turiste u ovaj toalet, znajući da u okolini nema ništa slično.
Ono što je također zanimljivo za ovaj toalet, osim što je prvi te vrste u gradu, je da i dalje koristi izvorni odvod otpadnih voda.

Vatrenjak kaže da je prvobitna voda dovedena otvorenim drvenim kanalima sa izvora iznad Faletića, što je oko sedam kilometara udaljenosti. Dovedena je za potrebe izgradnje Gazi Husrev-begove džamije i okolnih objekata u kojema je smješten i toalet.
Odvod otpadnih voda je izgrađen od kamenih ploča i odveden u Miljacku. S obzirom da je dobro urađen, u funkciji je i danas. Bez obzira na godine, toliko je dobro urađen da nema potrebe za rekonstrukciju – navodi Vatrenjak.
Toalet nije otvoren 24 sata, ali je tokom ljetnih mjeseci na raspolaganju gotovo do ponoći.



