Američki potpredsjednik JD Vance izazvao je pažnju svojim komentarima o europskoj vojnoj nezavisnosti, hvaleći nekadašnjeg francuskog lidera Charlesa de Gaullea kao uzor. U intervjuu za britanski portal UnHerd, Vance je istakao da je De Gaulle bio u pravu kada je zagovarao veću autonomiju Europe od Sjedinjenih Američkih Država.
“De Gaulle je volio Ameriku, ali je shvatio ono što i ja shvatam—nije u interesu Europe, a ni Amerike, da Europa bude vjećni sigurnosni vazal SAD-a”, rekao je Vance.
Njegovi komentari dolaze u trenutku kada administracija predsjednika Donalda Trumpa kritikuje europske zemlje zbog oslanjanja na američku vojnu moć, uz upozorenja da SAD možda neće priskočiti u pomoć NATO saveznicima koji ne ulažu dovoljno u vlastitu sigurnost.
Trump zahtijeva da NATO članice povećaju izdvajanja za odbranu na 5% BDP-a, što je značajan porast u odnosu na trenutni cilj od 2%, koji će biti razmatran na samitu u Hagu ovog ljeta.
Lekcije iz prošlosti i kritika europske sigurnosne infrastrukture
Vance je podsjetio na historijske nesuglasice između SAD-a, Britanije i Francuske tokom Sueske krize 1950-ih, kada je američki predsjednik Dwight Eisenhower prisilio London i Pariz da odustanu od vojne intervencije u Egiptu.
“Većina europskih zemalja nema vojske koje mogu osigurati njihovu razumnu odbranu”, rekao je Vance, dodajući da SAD decenijama subvencionira europsku sigurnosnu infrastrukturu.
De Gaulle, čije je razmišljanje oblikovala Sueska kriza, često je upozoravao na potrebu europske nezavisnosti od SAD-a, radeći na jačanju francuske vojne autonomije kroz razvoj nuklearnog oružja i snažne odbrambene industrije. Njegova vizija inspirisala je dugogodišnje napore za ono što francuski predsjednik Emmanuel Macron danas naziva “strateškom autonomijom”.
Kritika rata u Iraku i odnosa s Europom
Vance je također komentarisao europski odgovor na američku invaziju na Irak 2003. godine, nazivajući je “strateškom katastrofom”. Iako su mnoge europske zemlje, uključujući Francusku i Njemačku, bile protiv invazije, Vance smatra da su mogle glasnije izraziti svoje neslaganje.
“Europa je mogla zaustaviti rat da je bila malo nezavisnija i spremnija da se suprotstavi”, rekao je Vance.
Iako je ranije kritizirao Europu zbog migracija i slobode govora, Vance je naglasio svoju “ljubav” prema europskim narodima, ističući da su američka i europska kultura neraskidivo povezane.
Međutim, Vance je dodao da europski lideri moraju značajno povećati ulaganja u sigurnost.
Sukob sa Zelenskim
Vance je iskoristio priliku da kritikuje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, s kojim je ušao u verbalni sukob nakon Ovalnog ureda u februaru. Zelenski je u nedavnom intervjuu optužio Vancea za “opravdavanje” ruske invazije, što je potpredsjednik nazvao “apsurdnim”, ističući da SAD trenutno podržava ukrajinsku vladu i ratne napore, navodi Politico.