Sarajevo

Valter je poginuo da Sarajevo ostane osvijetljeno: Danas na tom mjestu parking i reklamni pano

Gotovo dvije godine nakon što je srušena čuvena zgrada Električne centrale u Sarajevu, objekat koji je bio mjesto pogibije Valtera Perića, danas je sveden na ostatke zida sa reklamnim plakatima – i funkcioniše kao javni parking.

FOTO: ARHIVA/BIZNISINFO
FOTO: ARHIVA/BIZNISINFO

Smještena između Marindvora i Skenderije, nekadašnja centrala bila je nacionalni spomenik BiH, pod zaštitom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Iako je formalno zaštićena, zgrada je uklonjena zbog opasnosti po prolaznike, uz dozvolu nadležnih institucija.

FOTO: BIZNISINFO
FOTO: BIZNISINFO

Od nekada impresivne građevine ostao je samo mali vanjski zid, prekriven džambo plakatima, dok je ostatak lokacije pretvoren u komercijalni parking, koji koristi kompanija The Place. Sudbina lokacije kao kulturno-historijskog prostora ostaje neizvjesna.

Objekat nosi snažnu simboliku – upravo tu je 6. aprila 1945. poginuo Vladimir Perić Valter, komandant pokreta otpora u Sarajevu, braneći električnu centralu od miniranja od strane njemačkih okupatora.

“Sarajevo slobodu mora dočekati osvijetljeno”, bile su Valterove riječi, koje su ušle u legendu, dok je predvodio borbu da grad ne ostane u mraku u noći oslobođenja.

FOTO: BIZNISINFO
FOTO: BIZNISINFO

Centralu je 1895. izgradila austrougarska vlast, prema projektu Karla Paržika, uz izvođača Siemens und Halske, i bila je prva takve vrste na Balkanu – omogućivši javnu rasvjetu, rad institucija i prve električne tramvaje u Sarajevu.

Nekadašnje simbolično mjesto otpora, borbe i tehnološkog napretka sada je postalo betonska površina za automobile, bez memorijalnog konteksta. Spomenik Valteru i danas postoji u blizini, ali sama centrala – njeno značenje i historijska uloga – polako nestaju iz svakodnevne svijesti građana.

Da li će Sarajevo ikada vratiti dostojanstvo ovom mjestu i ispuniti obaveze prema svom nacionalnom spomeniku, ostaje da se vidi. Za sada – Valter čeka u tišini, ispod reklama.