Ovom strateškom odlukom potvrđuje se opredijeljenost Bosne i Hercegovine da ispuni svojeobveze prema Konvenciji o zabrani uporabe, gomilanja, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i njihovom uništavanju.
Unatoč značajnim naporima, zemlja je i dalje teško pogođena minama, a procjenjuje se da je oko 822 četvorna kilometra zemljišta i dalje zagađeno početkom 2025. godine.
Podsjetimo, krajem 2024. godine, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova BiH, po prvi put su iz proračuna institucija Bosne i Hercegovine izdvojena značajnija sredstva od dva milijunamaraka za proces razminiranja.
Nova strategija stoga odražava pragmatičniji pristup, utemeljen na opsežnoj analizi operativnihkapaciteta i financijskih rashoda od 2018. do 2023. godine. U svjetlu toga, revidirana strategijapredviđa realniji godišnji cilj razminiranja od 75 četvornih kilometara tijekom 2025. i 2026. godine, u skladu s raspoloživim kapacitetima i operativnim uvjetima.
Procijenjeni godišnji trošak za ostvarenje tog cilja iznosi 61,35 miliona konvertibilnih maraka,što dodatno naglašava potrebu za kontinuiranim financijskim angažmanom kako domaćih, tako i međunarodnih partnera.
Povjerenstvo za razminiranje i Centar za uklanjanje mina u BiH (BHMAC) pripremit će i podnijeti službeni zahtjev za produženje roka nakon 2027. godine, sukladno članku 5. Konvencije o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i transfera protupješačkih mina i o njihovom uništavanju.
Ovome će prethoditi detaljna analiza svih okolnosti koje utječu na proces protuminskog djelovanja, a koja će pokazati za koje razdoblje je potrebno tražiti novo produženje.
Nova strategija predstavlja obnovljeni i usredotočeni napor u zaštiti života, osiguranje razvoja i ponovnu potvrdu predanosti Bosne i Hercegovine budućnosti bez mina.