“Knežević je našao najbolji način da ispoštuje odluku Narodne skupštine, a da sačuva dignitet sudijske funkcije”, rekao je Stevandić.
Podsjetimo Narodna skupština Republike Srpske je 26. aprila usvojila zaključak koji poziva sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke. Razlog je, kako je objašnjeno, “antidejtonsko i antiustavno djelovanje Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje je kulminiralo odlukama o državnoj imovini”.
U Ustavnom Sudu Bosne i Hercegovine Zlatko Knežević je jedini sudija iz Republike Srpske. Za Glas Srpske je potvrdio kako će podnijeti zahtjev za odlazak u prijevremenu penziju i očekuje da ta procedura bude završena do kraja godine.
“Za nekoliko mjeseci ispunjavam uslove za prijevremenu penziju”, rekao je Knežević za banjalučki dnevni list.
U prethodnom periodu zbog ozbiljnih zdravstvenih problema Knežević je bio na bolovanju, ali je kako je jučer istakla Valerija Galić, Knežević se vratio na posao i učestvovaće na plenarnoj sjednici u julu.
Podsjetimo u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine već su upražnjene dvije fotelje, nakon što su Mate Tadić i Miodrag Simović napustili Ustavni sud kada su stekli uslove za penzionisanje. Njihove nasljednike Parlament Federacije Bosne i Hercegovine i Narodna skupština Republike Srpske još nisu imenovali.
Podsjetimo da je uoči usvajanja odluke kojom se Zlatko Knežević poziva da napusti Ustavni sud Bosne i Hercegovine, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govorio da se time namjerava delegitimisati rad Ustavnog suda.
Danas se ponovo oglasio po ovom pitanju, napisavši, između ostalog, kako je “Ustavni sud BiH od institucije koja treba da štiti Ustav BiH, onako kako je to i predviđeno Dejtonskim sporazumom, posljednjih godina prerastao u otuđeni centar koji se izdigao iznad Ustava BiH… Republika Srpska ne može da prihvati nametanje takvih odluka koje se donose čak i bez prisustva predstavnika Republike Srpske u Ustavnom sudu BiH”.
Предсједница Уставног суда БиХ Валерија Галић ако жели да тај суд буде професионалан у свом раду, онда би требало да се придржава Устава БиХ, а не да доноси потпуно неуставне одлуке.Уставни суд БиХ је од институције која треба да штити Устав БиХ, онако како је то и предвиђено…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) June 14, 2023
Ipak, iako Ustavni sud, zbog odsustva Kneževića neko vrijeme nije održavao sjednice, pravila kažu da i bez sudija iz Republike Srpske sud može donositi odluke, sve dok postoji većina, a nju čini pet od ukupno devet članova ove institucije.