Direktorica Centra za promociju civilnog društva Aida Daguda kazala je da će “Civilka” okupiti predstavnike udruženja i fondacija iz cijele Bosne i Hercegovine kako bi razgovarali o najvažnijim i najhitnijim pitanjima civilnog društva u cjelini te kako bi ponudili konkretna rješenja.
Istakla je da je naziv konferencije “Koje organizacije, koje milioni?” možda i neobičan naziv, ali da su ga formulirani na taj način, jer žele upravo razgovarati o neuređenom stanju u civilnom sektoru u oblasti kategorizacije udruženja i fondacija, kao i o neodgovarajućim i nefunkcionalnim javno dostupnim registrima udruženja u Bosni i Hercegovini.
Daguda je naglasila da će vrlo bitna tema, o kojoj će raspravljati, biti i transparentnost procesa dodjele novca udruženjima i fondacijama, kao i izvještavanje o budžetima.
Kao najveći izazov u civilnom sektoru izdvojila je neuvezanost raznih nivoa vlasti u pristupu prema nevladinim organizacijama.
– To znači da naša država kroz javne budžete, budući da imamo dosta nivoa vlasti, dijeli mnogo novca nevladinim organizacijama, ali na vrlo neujednačen način. Tom procesu često nedostaje transparentnost, jasni kriteriji, izvještavanje i praćenje onoga što se dešava – istakla je.
Također navodi da postoje situacije kada je vrlo teško saznati koje su organizacije aktivne u BiH, a posebno ako traže njihove kontakte.
– To je skoro nemoguća misija, jer su javni registri nedostupni ili su djelimično dostupni, tako da imamo vrlo raznoliku situaciju na nivou entiteta i kantona, jer se organizacije registruju na jako puno nivoa – pojasnila je.
Daguta kaže da će konferencija prvenstveno okupiti organizacije civilnog društva kako bi usaglasili konkretna rješenja koje će zagovarati i ponuditi vlastima, ali da su pozvali i nekoliko relevantnih resornih ministarstava za koje se nada će se odazvati.
– Na pitanje kako riješiti ove probleme zajednički ćemo pokušati naći odgovore i dati konkretne prijedloge i smjernice za zagovaračke kampanje – zaključila je direktorica CPCD-a.
Centar za promociju civilnog društva osnovan je 10. juna 1996. godine. Radi se o neovisnoj i profesionalnoj organizaciji koja jača civilno društvo u BiH i na zapadnom Balkanu pružanjem kvalitetnih programa i usluga organizacijama civilnog društva, medijima, građanima i građankama, poslovnom sektoru i vlastima, te potiče njihovu suradnju i umrežavanje.
CPCD razvija aktivizam, poduzetništvo i kompetencije građana, a osnovna vizija mu je prosperitetno društvo građanskih sloboda, poticanje na poslovno okruženje i vladavinu zakona.