Region

Ured tužioca EU zabrinut da bi Slovačka mogla ublažiti kazne zbog korupcije

Slovačka bi mogla izgubiti pristup fondovima EU u skladu s mehanizmom uslovljavanja vladavine prava jer javni tužilac EU navodi nedostatak "djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih krivičnih sankcija" za kažnjavanje prekršaja protiv budžeta EU.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Prijedlozi za reformu ove oblasti zakona već su izazvali bijes Ureda javnog tužilaštva EU (EPPO), iako je premijer Robert Fico već rekao da želi razgovarati o reformskim planovima s Evropskom komisijom. Na osnovu naše preliminarne analize, zabrinuti smo da neke od predloženih izmjena i dopuna slovačkog krivičnog zakona više neće osigurati da se krivična djela protiv budžeta EU kažnjavaju učinkovitim, srazmjernim i odvraćajućim krivičnim sankcijama u Slovačkoj izjavila je glasnogovornica EPPO Tine Hollevoet za Euractiv Slovačka.

Ured će, stoga, “veoma pažljivo analizirati moguće zakonske promjene u pogledu njihovog potencijalnog utjecaja na rad EPPO”, jer je njegova “dužnost da informira relevantne institucije o svakoj praksi ili zakonskoj promjeni koja negativno utiče na njegovu sposobnost da zaštiti finansijske interese EU ili njenu nezavisnost”.

Ako predložena reforma također smanji sankcije za prevare u fondovima EU, to bi moglo pokrenuti postupak za kršenje ili čak suspenziju EU fondova – kao za susjednu Mađarsku – za Bratislavu.

U ponedjeljak je, međutim, Komisija primila nacrt reforme od Ficove vlade, koja planira rasformiranje specijalnog tužilaštva koje nadzire slučajeve korupcije visokog profila iz ere Smera.

Kao odgovor, devet slovačkih zastupnika u Evropskom parlamentu poslalo je pismo Evropskoj komisiji u utorak, upozoravajući EU na rizike promjena koje požuruje Ficova vlada, nazivajući ih “napadom bez presedana na vladavinu prava u Slovačkoj”.

Prijedlog slovačke vlade ne predstavlja reformu krivičnog postupka u Slovačkoj, kako Fico tako očajnički pokušava da tvrdi – kazao je potpredsjednik Evropskog parlamenta Martin Hojsík, koji je inicirao pismo eurozastupnika.

Ima za cilj da oslabi i de facto ukine specijalno tužilaštvo i Specijalizovani krivični sud – dodao je.

Kritike sada stižu i od slovačke predsjednice Zuzane Čaputove, koja se pridružila horu kritičara, rekavši da “taj korak smatra vrlo nesretnim, čak i opasnim miješanjem u rad tužilaštva koje funkcionira iz ruku političke vlasti”.