Istovremeno se druga oluja uragan Kirk – kreće prema Europi.
Iako Kirk više nije klasificiran kao uragan, već kao tropska oluja, i dalje će vjerojatno izazvati štetu i poremećaje u dijelovima Europe kada stigne ovog tjedna. “Ovo više nije tropska oluja s tipičnom okruglom, simetričnom strukturom oblaka i mirnim okom u središtu”, objašnjava za Euronews meteorolog Lars Lowinski.
Kirk je u početku bio snažan uragan, krećući se između Bermuda u Karibima i Azora u središnjem Atlantiku tokom vikenda. Čak je nakratko dostigao kategoriju 4 na Saffir-Simpsonovoj ljestvici. “Sada će ostati vrlo jak dok se razvija u moćnu atlantsku oluju kakve često viđamo iznad sjevernog Atlantika i zapadne Europe tokom jeseni i zime”, objašnjava Lars.
Kirk će biti prvi takav sustav ove sezone, koja obično traje oktobra do marta u Europi.
Kakav će uticaj Kirk imati na Europu?
Približavajući se europskom kopnu, Kirk će vjerojatno početi uticati na sjeverni Portugal i sjeverozapadnu Španjolsku od danas. Mogući su vrlo jaki vjetrovi i obilna kiša prije nego glavni sustav stigne, prenosi Index.hr.
“Glavni pojas jakih vjetrova proći će rano u srijedu, s udarima vjetra između 100 i 130 km/h, a možda čak i do 145 km/h na višim područjima”, kaže Lars. “Obilne kiše i grmljavinsko nevrijeme također će biti problem, s količinama kiše između 100 i 150 mm u razdoblju od 24 do 36 sati u nekim dijelovima sjeverozapadne Španjolske”, dodao je.
Iako još nije sasvim jasno koliko će štete nanijeti zapadnoj obali Europe, oluja će se zatim nastaviti kretati prema istoku i sjeveroistoku i stići u Francusku od danas navečer.
“Vrlo jaki vjetrovi vjerojatno će pogoditi veliki koridor od obale Biskajskog zaljeva do istočne Francuske, sjeverozapadne Švicarske, a zatim jugozapadne Njemačke kasnije u četvrtak”, objašnjava Lars. “Najjači udari vjetra mogli bi doseći 140-150 km/h duž obalnih dijelova zapadne i jugozapadne Francuske, dok će na drugim mjestima iznositi između 100 i 130 km/h”, dodaje.
Lars također upozorava da će obilne kiše predstavljati prijetnju, uglavnom u centralnim i sjevernim dijelovima Francuske. Moguće je da bi kiše mogle zahvatiti i Belgiju te zapadnu Njemačku.
“Kirk će vjerovatno izazvati značajne posljedice zbog jakih vjetrova i obilnih kiša u spomenutim regijama. Očekuju se oštećenja stabala i krovova, nestanak struje, blokirane ceste i željezničke pruge”, objašnjava Lars. Budući da su stabla još uvijek puna lišća, posljedice ove oluje u Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj bit će veće nego kod sličnih zimskih oluja”, dodaje.
When #Kirk reaches Europe it will no longer be a hurricane, but the storm could still bring strong winds to parts of Spain, Portugal, France, Belgium, and the UK next week.
This map shows the latest ICON wind gusts forecast plus the latest forecast path from the NHC: pic.twitter.com/G5fuAVBtfZ
— Zoom Earth (@zoom_earth) October 5, 2024
Obilne kiše također bi mogle uzrokovati iznenadne poplave i poplave rijeka te, u najgorim slučajevima, klizišta u planinskim područjima.
Iako bi uz obalu središnjeg dijela Biskajskog zaljeva mogli nastati veliki valovi i umjereni plimni valovi, Lars kaže da je rizik od poplava relativno nizak jer će se vrhunac plimnog vala vjerojatno poklopiti s osekom.
“Ipak, lokalizirane poplave zbog velikih valova i visokih razina vode moguće su na nižim područjima u srijedu navečer”, kaže on.
Meteorolozi također kažu da bi Kirk mogao donijeti nekoliko sati obilne kiše i jakih vjetrova dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva – ali još nije jasno koliko će točno oni biti snažni.