BiH

UPK Doma naroda PSBiH utvrdila usklađenost sa Ustavom za nekoliko predloženih zakona

Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) utvrdila je usaglađenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH za Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, čiji je predlagač delegat Želimir Nešković.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Nešković je kazao da je predložio nultu stopu PDV-a, odnosno ukidanje plaćanja 17 posto poreza na dodatu vrijednost na šest vrsta namirnica.

To su sve vrste hljeba; sve vrste mlijeka; lijekovi i pomoćna ljekovita sredstva; stočna hrana bez koncentrata; sjemena i sadni materijal; učila, informacione i komunikacione tehnologije za predškolsko, osnovno, srednjoškolsko i visoko obrazovanje.  

– Ovaj zakon bi doveo do suštinskih promjena koje bi najprije pogodovale poboljšanju života svakog čovjeka u ovoj državi, porodica koje se svakodnevno nose sa teškim finansijskim problemima i velikim rastom cijena koji utiče na sve segmente društva – kazao je Nešković.

Ustavnopravna komisija Doma naroda utvrdila je usaglašenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH i za Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju političkih stranaka, čiji je predlagač delegat Zlatko Miletić.

Predloženi zakon predviđa brisanje odredbe kojom je propisano da se politička stranka može finansirati iz budžeta BiH, entitetskih, kantonalnih i budžeta Brčko Distrikta BiH, te budžeta drugih jedinica lokalne uprave i samouprave sukladno zakonu.

Miletić je kazao da čak 80 posto prihoda svih političkih stranaka se finansira iz budžeta, a svi ostali načini finansiranja su svega 20 posto.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Predsjedavajuća Ustavnopravne komisije Marina Pendeš je kazala da smatra ovo populizmom, dok je član Komisije Zdenko Ćosić kazao da bi volio da je u obrazloženju možda naveden jedan primjer u Evropi koji je bio uzor predlagaču pri izradi izmjena ovog zakona.

Dodao je da je u Evropi veoma različit pristup ovom pitanju.

– Mislim da bi političke stranke što više trebalo vezati, kada je finansiranje u pitanju, za budžet, jer se time smanjuje prostor za korupciju. Ja bih zabranio donacije – naveo je Ćosić.     

Ustavnopravna komisija Doma naroda utvrdila je usaglašenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH i za Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, čiji je predlagač delegat Džemal Smajić.

Radi odsustva predlagača, sa dnevnog reda sjednice skinuti su: Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Krivičnog zakona BiH; Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač Predstavnički dom PSBiH.

Komisija je s dnevnog reda sjednice skinula i Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Kako je pojasnio sekretar Komisije, Zakonodavno-pravni sektor konstatirao je da predloženi zakon sadrži određene nedostatke koji određene norme prijedloga zakona čine potpuno neprimjenjivim.

Iz tog razloga Kolegiji Doma naroda je taj zakon vratio predlagaču na ispravku i zatražio da ga uskladi sa mišljenjem Zakonodavno-pravnog sektora.

Ustavnopravna komisija Doma naroda podržala je Drugi periodični izvještaj o uvođenju novih tehnologija u izborni proces u BiH te Završni izvještaj o provedenim pilot-projektima uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH i Studiju izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces BiH, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.

Usvojen je Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za period od 1. januara  2024. do 31. decembra 2024. godine.

Komisija je primila k znanju Informaciju o radu Tužilaštva BiH za 2024. godinu.