Otišla je da bude podrška ženskom druženju, a izašla s novootkrivenom ljubavlju i ogromnom željom da uči novu disciplinu.
“Slikanje na foliji mi je svojevrstan odmor i način da se opustim”, kaže Indira za portal Bosnainfo na početku razgovora.
O slikanju na foliji nije znala mnogo, jer se generalno slikanjem ranije nije bavila, smatrajući da nema poseban talent za tu vrstu umjetnosti. Gospođa Zlata nam je pokazala osnove, s takvim žarom je radila s nama da sam jedva čekala kupiti materijal i započeti učenje i rad – prisjeća se Indira.
Tokom pandemije, kada su svi bili zatvoreni, zajedno sa kćerkom je crtala, kuckala foliju i stvarala prve radove, a takav vid korisne zabave im je odlično došao da popune slobodno vrijeme. “Slikanje mi je isključivo hobi s obzirom na privatne i poslovne obaveze. Na mene ima terapeutski učinak. Kada na kraju dana odvojim vrijeme za to, mir koji mi to donosi je neprocjenjiv”, ističe Husić.
Što se tiče rada na alu foliji, kaže da nije težak, ali je dosta precizan posao i zahtijeva strpljenje, s obzirom da ima više faza izrade.
U zavisnosti od složenosti motiva koji se slika i dimenzija slike, izrada može potrajati i nekoliko dana, posebno ako se radi o većim formatima. “Za početak na foliju prenosite motiv koji želite raditi, a dalje je stvar vaše inspiracije i umijeća. Folija kao medij donekle ograničava u izražaju, ali s druge strane pruža i perspektive koje vam klasično slikanje ne nudi, kao što je reljef i tekstura”, pojašnjava Husić.
Ipak, dodaje, uz odgovarajući alat i dobru volju, na foliji je moguće naslikati sve što se poželi, a rezultat je unikatan umjetnički rad.
“Čak i kada radite iste motive, u konačnici te slike nisu iste i svaka ima nešto svoje i smatram da vrijednost ovih slika leži upravo u tome. Kao i svaki drugi ručni rad, konačni proizvod je jedinstven i ne postoje dva identična“, naglašava naša sagovornica.
Ističe da ne robuje ustaljenim formama i motivima pa tako eksperimentiše sa kombinacijom drugih medija s alu folijom, kao što su perje, drvo, papir i drugi, i trudi se da ne ostane “zarobljena” u klasičnim i tradicionalnim motivima koji jesu najčešći, ali nisu isključivi u njenoj paleti.
Potcrtava da umjetnički rad na metalu nije novina kod nas jer se na Baščaršiji, u zanatskim radnjama, odavno mogu pronaći slike na bakru.
Ipak, ističe, uz opcije učenja online, uz razne radionice koje se nude i uz mogućnosti koje nude društvene mreže, takav vid umjetnosti je postao popularniji. “Mnogo je kreativaca koji se bave ovakvim slikanjem, a publika može iz udobnosti svog doma pretraživati, pregledati i na kraju po svojoj želji naručiti sliku ili neki drugi personalizirani predmet. Potražnja je obično povećana tokom praznika kada su ljudi u potrazi za originalnim ili personaliziranim poklonom“, navodi naša umjetnica.
Slikanje na alu foliji Indiri je otvorilo i neka nova interesovanja tako da sada slika i na klasičnom platnu, uči i uživa u svemu što ova vrsta umjetnosti nudi.
Stoga, svakome ko se dvoumi stvarati nešto svoje, bilo slikanje ili nešto drugo, poručila je da pokuša jer se možda otvore mogućnosti za koje i ne zna da ima.
Također, pozvala je sve zainteresirane da joj se jave na društvenim mrežama, Tačkica art, gdje predstavlja svoje radove. Voljna je pomoći i savjetovati, kaže nam za kraj razgovora Živiničanka koja je odavno rodni kraj zamijenila glavnim gradom.