Svijet

Ukrajinci nakon dozvole SAD usmjerili raketne sisteme prema Rusiji: Na meti grad Belgorod

Nakon puno sedmica rasprave, prošlog je petka američka administracija konačno dala Ukrajini dozvolu za korištenje američkog naoružanja za napade na ciljeve unutar Rusije.

FOTO: EPA-EFE/BELGOROD GOVERNOR VYACHESLAV GLADKOV TELEGRAMM CHANNEL
FOTO: EPA-EFE/BELGOROD GOVERNOR VYACHESLAV GLADKOV TELEGRAMM CHANNEL

Ova odluka dolazi kao odgovor na intenzivne ruske napade na Harkiv, i njegove okolne regije, koji su zabilježeni posljednjih sedmica.

Prema izvorima, predsjednik Joe Biden je donio ovu odluku kako bi omogućio Ukrajini bolju obranu od ruskih napada koji dolaze s ruske strane granice. Ukrajinske snage sada mogu koristiti američke rakete i bacače raketa za obaranje ruskih projektila usmjerenih prema Harkivu te za napade na ruske trupe koje se okupljaju blizu granice​.

Američki državni tajnik Antony Blinken potvrdio je ovu promjenu politike, ističući da će SAD nastaviti prilagođavati svoju podršku Ukrajini u skladu s razvojem situacije na ratištu. Također je napomenuo da je odobrenje ograničeno na vojne ciljeve i da se ne može koristiti za napade na civilnu infrastrukturu ili za dugometne rakete kao što su ATACMS, koje mogu pogoditi ciljeve duboko unutar Rusije​.

Netom nakon što je SAD dao zeleno svjetlo, Forbes piše kako je Ukrajina svoje HIMARS sisteme usmjerila na Belgorod, grad u Rusiji.

“Ovo je korak zahvaljujući kojim ćemo moći bolje štititi Ukrajinu i Ukrajince od ruskog terora i pokušaja da prošire rat” napisao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prije nego što su rakete pogodile grad.

ruski mediji uspjeli su snimiti neke od tih raketa te sirene koje su se čule diljem grada, a iako su tvrdili da je Rusija uništila 14 raketa, krhotine su bile vidljive u gradu.

Ova odluka dolazi u trenutku kada se Rusija sprema za novu ofanzivu, a ukrajinska energetska infrastruktura trpi teške štete od ruskih napada.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski apelirao je na međunarodne partnere za dodatne sisteme protuzračne obrane kako bi zaštitio ključnu infrastrukturu i civile​.

Ova promjena američke politike također je rezultat pritiska europskih saveznika koji su pozvali na ukidanje ograničenja za Ukrajinu, navodi medij.

NATO saveznici, uključujući Francusku i Njemačku, javno su podržali ukrajinsko pravo da koristi zapadno oružje za obranu protiv napada iz Rusije​, piše Večernji List.