Fokus razgovora bio je na uključivanju nevladinih organizacija u provedbu ciljeva i mjera koje propisuje Strategija, te koordinirano djelovanje na tom planu. Ovaj Tim formirao je ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica kako bi se nadzirala implementacija mjera iz Strategije, te postiglo njihovo maksimalno ispunjenje do 2028. godine.
Predsjednik Tima Nermin Lagumdžija upoznao je predstavnike općina sa svim mjerama koje su do sada realizovane, te naglasio da Tim redovno izvještava Vladu KS o stepenu implementacije Strategije koja je donesena za period od 2024-2028. godine.
Članica Tima Anesa Agović, koja je koordinatorica u nevladinoj organizaciji Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organiziranog kriminala, istakla je značaj uključivanja nevladinog sektora u ovu problematiku.

„Općine i nevladin sektor u Kantonu Sarajevo su nam veoma važni partneri u implementaciji Strategije, s obzirom da su i u određenim provedbenim aktivnostima strateških mjera i sami nosioci aktivnosti. Općine na godišnjem nivou izdvajaju sredstva za projekte NVO-a, a naš cilj je da koordiniranim djelovanjem postignemo da se finansiraju projekti nevladinog sektora koji su usmjereni na suzbijanje i prevenciju zloupotrebe droga,“ istakla je Agović. To bi uključivalo projektne prijedloge koji se odnose na rad sa mladima, prevenciju, edukacije u školama i sve ono što može doprinijeti smanjenju potražnje i prevenciji.
Općine iskazale spremnost za podršku i saradnju
Kako je istaknuto tokom sastanka, sve općine koje su se odazvale pozivu Tima za nadzor spremne su maksimalno sarađivati na implementaciji Startegije u onoj mjeri koliko im to dozvoljavaju budžetska sredstva, kao i javni pozivi koje objavljuju.
Općina Ilidža upravo je raspisala javni poziv čiji je jedan segment usmjeren na ranjive kategorije društva, te je sa sastanka upućen poziv nevladinim organizacijama da prilagode projektne prijedloge mjerama suzbijanja zloupotrebe opojnih droga i apliciraju u narednih 15 dana.
Općina Stari Grad ima otvoren javni poziv za nevladine organizacije tokom cijele godine, te će se održati konsultacije sa upravom i nadležnom komisijom s prijedlogom sa današnjeg sastanka – da među projektima koje će Stari Grad finansirati budu i oni koji uključuju mjere predviđene Strategijom Vlade KS.
Istog je stava i Općina Centar koja po javnom pozivu nevladinim organizacijama dodjeljuje iznose od 5.000-15.000 KM, te će među prioritetne oblasti za finansiranje svakako uvrstiti i prevenciju zloupotrebe droga.
Prijedlog za saradnju na implementaciji Strategije protiv zloupotrebe droga u KS naišao je na razumijevanje i odobravanje i općina Ilijaš i Vogošća koje će također nastojati uskladiti prioritetne oblasti kroz javne pozive, dok se predstavnici općina Novo Sarajevo, Novi Grad i Vogošća nisu odazvali sastanku.
Iz Općine Ilidža otišli su i korak dalje, kazavši da upravo pripremaju Strategiju mladih Općine Ilidža, te su predložili da se u nju implementiraju i mjere koje predviđa Strategija protiv zloupotrebe droga u KS kako bi se efikasnije i sistemski pristupilo njihovoj realizaciji. Općine su izrazile spremnost da se više sistemski povezuju po pitanju ove teme i daju svoj maksimalan doprinos.