Svijet

Uhapšen pomoćnik Benjamina Netanyahua

Sumnja na curenje povjerljivih dokumenata o Gazi u koje je uključen pomoćnik premijera Benjamina Netanyahua potresla je izraelsku politiku i izazvala bijes porodica talaca koje drži Hamas, a koje se zalažu za dogovor kako bi vratili kući taoce.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Detalji o slučaju izlaze polako zbog zabrane objavljivanja informacija. Međutim, odluka suda koja je djelimično ukinula zabranu omogućila je prvi uvid u slučaj, a sud je naveo da je kompromitovana sigurnost izvora i da je možda ugrožen izraelski napor za oslobađanje talaca.

Pročitajte još

“Povjerljive i osjetljive obavještajne informacije preuzete su iz sistema IDF-a (Izraelskih odbrambenih snaga) i nelegalno iznesene“, stoji u odluci sudije Okružnog suda Rishon Le-Zion u nedjelju, što je, kako se navodi, moglo prouzrokovati “ozbiljnu štetu sigurnosti države i predstavljalo rizik za izvore informacija“. Sud je naveo da bi curenje moglo ugroziti napore za oslobađanje talaca, prenosi N1.

Netanyahu je negirao bilo kakvo nepropisno ponašanje osoblja svoje kancelarije, izjavivši u subotu da je o curenju dokumenta saznao tek putem medija.

Četiri osumnjičena – jedan portparol iz Netanyahuovog kruga i tri pripadnika bezbjednosnog sektora – nisu bili dostupni za komentar.

Prema izraelskom listu Haaretz, koji je zajedno s drugim medijima tražio ukidanje zabrane objavljivanja, detalji iz spornog dokumenta objavljeni su u njemačkom listu Bild 6. septembra. Članak, označen kao ekskluziva, navodno je izložio strategiju pregovora Hamasa, palestinske militantne grupe s kojom se Izrael bori u Gazi već više od godinu dana.

Otprilike u to vrijeme, Sjedinjene Američke Države, Katar i Egipat posredovali su u pregovorima o prekidu vatre između Izraela i Hamasa, koji su trebali uključivati i dogovor o oslobađanju talaca u Gazi. Međutim, pregovori su propali, a Izrael i Hamas međusobno su se optuživali za zastoj. Članak je u velikoj mjeri potvrdio Netanyahuove optužbe protiv Hamasa zbog zastoja.

Objavljen je nekoliko dana nakon što je pronađeno šest izraelskih talaca pogubljenih u Hamasovom tunelu na jugu Gaze. Njihovo ubistvo izazvalo je masovne proteste u Izraelu i bijes među porodicama talaca, koje su optužile Netanyahua da je sabotirao pregovore o prekidu vatre iz političkih razloga.

U subotu su se neke od tih porodica pridružile zahtjevu izraelskih novinara za ukidanje zabrane objavljivanja informacija.

“Posljednju godinu čekali su da čuju bilo kakve obavještajne podatke ili informacije o pregovorima za oslobađanje tih talaca. Ako je neki dio tih informacija ukraden iz vojnih izvora, smatramo da porodice imaju pravo znati svaki relevantan detalj“, rekla je njihova advokatica, Dana Pugach.

Na drugom saslušanju u nedjelju, vezano za istragu koju provode domaća bezbjednosna služba Shin Bet, policija i vojska, sud je naredio puštanje jednog osumnjičenog, dok su ostali zadržani, prema Haaretzu.

Upitan o istrazi, Bild je izjavio da ne komentariše svoje izvore.

“Autentičnost dokumenta poznatog nama potvrdio je IDF (Izraelske odbrambene snage) odmah nakon objavljivanja“, naveli su.