Sarajevo

Udruženje “Mak” organizovalo stručni seminar u Vogošći: Inovativni pristupi u radu s djecom atipičnog razvoja

Udruženje za kreativno učenje “MAK” osnovano sa ciljem da svakom pojedincu u našem društvu učini dostupnim kreativno učenje u raznim aspektima života, danas (24.05.2025.) je u Velikoj sali Općine Vogošća organizovalo stručni seminar na temu: “Inivativni pristupi u radu sa djecom atipičnog razvoja”.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Po riječima Enise Aganović, predsjednice Udruženja za kreativno učenje “Mak”, riječ je o provođenju njihovih redovnih aktivnosti u okviru kojih nastoje edukovati roditelje o tome kako da na najbolji način pomognu sebi i svojoj djeci te tako lakše rješavaju probleme i druge izazove sa kojima se suočavaju.

U sklopu teme današnjeg seminara o Ulozi psihoterapije u jačanju roditeljskih kapaciteta i Integraciji primitivnih refleksa govorili su psiholozi i terapeuti Anela Gazibara i Lejla Battalbey.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

-Danas smo obradili dvije veoma važne teme, kaže Anela Gazibara. Njima smo skrenuli pažnju roditelja, ali i sručnjaka, naših kolega, koji svakodnevno rade sa roditeljima, a na neki način ne obraćaju dovoljno pažnje na nešto što je jako bitno. Roditelji i djeca sa poteškoćama u razvoju, svakodnevno se sučavaju sa različitim izazovima, problemima, stresom, a o roditeljima najmanje brinemo. U principu svi smo usmjereni na djecu sa poteškoćama u razvoju, a na roditelja nismo. Međutim, jako je bitno da roditelj bude edukovan, da bude dobro kako bi i djete bilo dobro. Ovakvi seminari su bitni ne samo zbog onih koji u svojoj porodici imaju nekog sa poteškoćama u razvoju već i onih koji to nemaju, a naše su kolege sa posla, neko iz komšiluka, iz haustora, kko bi bili pažljiviji, i imali više razumijevanja, da ako možemo pomognemo ljudima oko sebe, a ne da odmažemo onima koji realno imaju problema.

-Ja sam danas pričala o integraciji primitivnih refleksa, kaže Lejla Battalbey. To su neke vrste vježbica koje pomažu djeci sa razvojnim potreškoćama da se lakše nose sa svakodnevnim izazovima. Primitivni refleksi nisu namjenjeni samo djeci sa razvojnim poteškoćama. Od njih mogu koristi imati sva djeca. Dakle, zbog današnjeg načina života, zbog manjka kretanja, dolazi do zadržanosti refleksa koji kasnije u životu ometaju normalan, psihomotorni razvoj djeteta.

Pred početak seminara Merima Buljubašić je pročitala jedan od radova vezan za djecu sa poteškočama u razvoju.

Roditeljima koji su prisustvovali seminaru uručeni su prigodni Certifikati vezani za obuku kroz koju su prošli.