BiH

Udruženje hirurga Srpske: Dodiku dopustiti da se oporavi

Udruženje hirurga Republike Srpske osudilo je kao neprimjeren izvještaj medicinskog vještaka Farisa Vranića i, kako su naveli, banaliziranje postoperativnog statusa predsjednika Srpske Milorada Dodika, te zahtijeva da se pacijent pusti da provede planirani i predviđeni postoperativni oporavak.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Ilustracija

“Neprimjereno je iznošenje u javnost detalja i vrste operativnog zahvata kao i banaliziranje njegovog postoperativnog statusa, šta i koliko on može da jede i pije i u kojim količinama”, navodi se u saopštenju.

Iz Udruženja ukazuju da to što je operacija urađena savremenom operativnom procedurom samo smanjuje boravak u bolnici i ubrzava neposredni postoperativni tok, ali da se mora poštovati režim oporavka u vremenu koji je predvidjela struka i hirurška ekipa koja je uradila operativni zahvat.

Pročitajte još

“Najoštrije osuđujemo ovakav postupak medicinskog vještaka, pogotovo bez kliničkog pregleda što je nedopustivo”, navodi se u saopštenju, koje je potpisao predsjednik Udruženja Zoran Aleksić, načelnik Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, prenosi Srna.

Udruženje hirurga Republike Srpske zahtijeva da se pacijent pusti da provede planirani i predviđeni postoperativni oporavak onako kako je definisala struka, a ne politika.

Vještak medicinske struke Faris Vranić, koga je odredio Sud BiH, nakon vještačenja medicinske dokumentacije predsjednika Srpska iznio je mišljenje da je Dodik sposoban za nastavak suđenja.

Sud BiH je, pozivajući se na mišljenje Vranića, zakazao za srijedu, 25. decembra novo ročište na suđenju predsjedniku Srpske i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Milošu Lukiću koje Tužilaštvo tereti za “nepoštovanje odluka Kristijana Šmita”.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je Srni da je mišljenje sudskog vještaka Harisa Vranića o zdravstvenom stanju Dodika u potpunoj suprotnosti sa mišljenjem struke.

“Apsurdno je i neetički da vještak Haris Vranić iznosi mišljenje na ovaj način i donosi zaključke koji su, sasvim očigledno, u potpunoj suprotnosti sa mišljenjem struke”, rekao je Šeranić.

Oglasio se i ombudsman za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ.

“Ne postoje razlozi i osnova za ubrzanje procesa u postupku protiv Dodika koji je prije samo nedjelju dana podvrgnut veoma komplikovanoj hirurškoj intervenciji i koji se nalazi na kućnom liječenju”, rekao je Vranješ za RTRS.

Advokat Goran Bubić rekao je da se vještak doktor Faris Vranić sam diskreditovao, nemušto osporavajući evidentnu političku motivisanost pri vještačenju zdravstvenog stanja Dodika, te istakao da će odbrana ovakvo pristrasno vještačenje osporavati pred Sudom BiH kao pravno neprihvatljivo, prenose Nezavisne.