Magazin

U Wellingtonu nakon 150 godina izlegli se mladunci kivija, ugrožene vrste ptica

Riječ je o jednoj od najosjetljivijih i najugroženijih ptica na Novom Zelandu.

FOTO: EPA/KAY NIETFELD
FOTO: EPA/KAY NIETFELD

Aktivisti za zaštitu prirode početkom su ove sedmice na Novome Zelandu proslavili dolazak na svijet, nakon više od stoljeća, mladunčadi ptice kivi u divljini nedaleko od Wellingtona.

Pahuljasta ptica koja ne leti, a karakterizira je dugi kljun, omiljeni je nacionalni simbol, ipak malo ju je Novozelanđana vidjelo u divljini.

Riječ je o jednoj od najosjetljivijih i najugroženijih ptica na Novom Zelandu. Odsjek za očuvanje prirode procjenjuje da je u divljini preostalo samo oko 26.000 smeđih kivija.

Prošle je godine društvo Capital Kiwi Project u divljinu blizu Wellingtona pustila nekoliko desetaka odraslih ptica u nadi da će se u tome području njihova populacija uspjeti obnoviti.

Nedavno su aktivisti otkrili četiri nova mladunca. Vjeruju da je riječ o prvim mladuncima koji su se izlegli u brdima nedaleko od Wellingtona u više od 150 godina.

“Ovo je vrlo poseban trenutak za tim koji je naporno radio posljednjih nekoliko godina”, rekao je AFP-u osnivač projekta Paul Ward, dodavši kako su mladunci kivija “golema prekretnica u projektu obnove divlje populacije kivija nedaleko od Wellingtona”.

Cilj nam je da mladi kiviji dostignu težinu od 800 grama, kako bi bili dovoljno veliki da se odbrane od lasica, svojih prirodnih predatora.

“Za Božić ćemo im ostaviti još malo crva da se što prije udebljaju”, kazao je u šali Ward. Odrasli kivi teži oko tri kilograma.

Ward se nada da su pahuljasti kiviji koji su se nedavno izlegli tek početak. “Pratimo samo četvrtinu od 63 odrasle ptice koje su puštene u divljinu pa bi ondje moglo biti još mladunaca”, dodao je, piše Index.