Enver Halilović je govorio o svim pojmovima koji su sadržani u naslovu Tribine, o brojnim činjenicama koje govore o Bosni i Hercegovini i činjenicama nastalim u njoj, Istakao je kako to ne podrazumijeva nove činjenice već značajnije razmatranje datih i onih od ranije poznatih.
-Bosanska pismenost, bosanska modernost i povelja Kulin Ban mogu se svesti u pojam koji se neposredno formuliše kao podjarmljeno znanje, istakao je Enver Halilović. Ja sam govorio o potrebi ustanka podjarmljenih bosanskih znanja u Bosni, o našoj državnosti i našoj pismenosti.
-Mi već nekoliko godina unazad, ovakvim i sličnim Tribinama, obilježavamo Dan Bosanske pismenosti koji je u vezi sa poveljom Kulina Bana najstarijeg sačuvanog dokumenta, koji potvrđuje bosansku državnost nastalu nekoliko stoljeća ranije, kaže Hajrudin Mešić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” Vogošća.
Koincidencij je da se danas okupljamo u trenutku kada je rad Nacionalna i univerzitetske biblioteke BiH dovedena pod znak pitanja. Želimo na neki način poslati poruku svim nosiocima vlasti, svima koji obnašaju određene funkcije da kroz zakone i druge propise doprinesu da se njen status riješi. Dokumenti i arhivska građa koji svjedoče o hiljadugodišnjoj državnost i kontinuitetu Bosne i Hercegovine važni sui treba ih na adekvatan način čuvati. Volio bih da se u našoj zemlji značajnije obilježava ovaj dan, da značajnije svjedočimo i potvrđujemo kontinuitet naše državnosti, pismenosti i da tako značajnije učvršćujemo našu poziciju među drugim narodima Evrope i Svijeta.