BiH

U Vogošći održana panel diskusija na temu: "Rezolucija o genocidu u Srebrenici, lekcije antifašizma za Bosnu i Hercegovinu i svijet"

U orgnizaciji Udruženja antifašista i boraca NOR-a Vogošća, održana panel diskusija pod nazivom"Rezolucija o genocidu u Srebrenici:Lekcije antifasizma za Bosnu i Hercegovinu i svijet".

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Diskusiju je moderirao politolog Haris Ćutahija, koji je ujedno bio i jedan od panelista. Pored njega o ovoj, vrlo značajnoj temi, govorili su prof. dr. Elvis Fejzić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Emir Bektić, autor knjige “Kad osvaneš sam”. Oni su sa prisutnima podijelil svoja viđenja i iskustva o važnosti suočavanja s proslošću te potrebi izgradnje antifašističkih vrijednosti u savremenomdruštvu.

-Genocid u Srebrenici je najteži i najveći zločin koji je, nakon Drugog svjetskog rata, počinjen na prostoru Evrope, istakao je Haris Ćutahija. Negiranje genocida i glorifikacija počinilaca ne samo da nanose dodatnu bol preživjelima, već predstavljaju ozbiljnu prepreku za pomirenje i izgradnju stabilnog društva. Važno je da, u vremenu pred nama, kroz kulturu sjećanja upoznajemo mlade generacije o vrijednostima+ antifašizma kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih zločina.

-Ova Rezolucijia ima veliki značaj jer ona predstavlja temelj za očuvanje istine i pravde, ali i kao alata za jačanje međunarodne svijesti o važnosti prevencije genocida i drugih teških zločina, rekao je Elvis Fejzić, koji je predstsavio sadržaj Rezolucije pojašnjavajući pri tom njene implikacije na medunarodnom nivou Iz perspektive nekoga ko je preživio genocid u Srebrenici, Emir Bektić je govorio o tome šta ova Rezolucija znači za žrtve i njihove porodice. Kroz lično svjedočenje, podijelio je iskustva o bolu i izazovima s kojima se suočavaju preživjeli, naglašavajući važnost priznanja i pravde.