Sarajevo

U Vogošći održana manifestacija "Sjećanje na 2. maj1992. godin, dan napada na Svrake"

U namjeri da rasterete one koji su na današnji dan prije 33 godine štitili glavni grad Bosne i Hercegovine, pripadnici Patriotske lige BiH, aktivnog i rezervnog sastava policije i drugih građana vogošćanskog naselja Svrake upustili su se u neravnopravnu borbu protv daleko nadmoćnijeg neprijatelja koji je želio i njihovo naselje izbrisati sa lica zemlje.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Sa ciljem obilježavanja prvog oružanog otpora na ovom prostoru, tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995.godine, danas (02.05.2025.) je Udruženje građana “Svračani”, organizovalo manifestaciju “Sjećanje na drugi maj 1992. godine, dan napada na Svrake”.

Manifestacija je počela okupljanjem učesnika na platou ispred Društvenog doma Mjesne zajednice, nakon čega su brojne delegacije Koorinacije boračkih udruženja, Općine Vogošća i stranaka koje participiraju u radu Općinskog vijeća ove lokalne zajednice, polaganjem cvijeća u mjesnom mezarju, uz nišan šehidima i poginulim borcma ARBiH i mezar Šaćira Fejzovića, prvog bosanskohercegovačkog borca ovog kraja poginulog u noći 2. na 3. maj 1992. godine, odale počast onima koji su tokom minulog rata, u temelje slobodne i nezavisne Bosne i Hercegovine utkali svoje živote.

O potrebi održavanja manifestacije i sjećanja na događaje od 2. maja 1992. godine na ovom prostoru, prisutnima su govorili: Nijaz Salkić, podpredsjednik Udruženja građana “Svračsani” i tadašnji pipadnik aktivnog sastava policije i jedan od prvih koji je na svojim plećima osjetio golgotu agresorskih logora i Migdad Hasanović, načelnik Općine Vogošća.

Istakli su to kako su Svrake tih dana, protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja koji je, između ostalog, koristio i avijaciju tadašnje Jugoslovenske narodne armije, vodile dvodnevnu bitku i za svoj opstanak.

“Naše je da pamtimo, da se na ovakvim i sličnim manifestacijma prisjećamo svega kroz šta smo prolazili i kako bi se od zaborava sačuvale svijetle tekovine iz minulog rata i zasluge patriota ovog kraja koji su svojim oružanim otporom, pokušali da spriječe prodor agresorskih snaga i njihove tehnike ka Sarajevu auto putem „Zenica-Sarajevo“, rekao je Hasanović.

-Splet različitih okolnosti doprinio je tome da se planirane aktivnosti koje su se trebale odvijati početkom maja, vezane za proboj naših snaga komunikacijom Visoko-Vogošća-Sarajevo u okviru kojih je trebalo ubaciti i dio materijalno tehničkih sredstava u Sarajevo, bez konsultacija sa nama, odgode. Tako smo mi, u otpočetim borbenim dejstvima uvečer, 2. maja 1992. godine, ostali sami što je, nakon silnih agresorskih dejstava, uz upotrebu pješadijskog i artiljerijskognaoružanja, dejstva tenkova, bornih kola, pa i avijacije Jugoslovenske narodne armije, 4. maja, dovelo do pada Svraka. U tim borbenim dejstvima pogino je Šaćir Fejzović. Ranjeno je još četvero mještana, a nije bilo kuće koja nije pretrpjela neko oštećenje. U pokušaju izvlačenja iz naselja više stotina mještana Svraka prinudno je zatočeno u agresorske logore u kojima su pretrpjeli različite vrste psihičkih i fizičkih tortura. Neki su u tim logorima ubijeni ili iz njih odvedenu u nepoznatom pravcu te o njihovoj sudbini ni danas ništa ne znamo”, kaže Nijaz Salkić.

Nakon agresije, o stradanju ovog naselja malo se govorilo. Ostalo je u sjeni tadašnjih dešavanja u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

“Da mi za sebe nismo vezali dio agresorskih snaga možda bi sudbina Sarajeva bila upitna. Ovom manifestacijemo pomalo ispravljamo tu nepravdu. Bosna i Hercegovina se i danas nalazi na vjetrometini. Otuda svako od nas, u svom domenu i djelokrugu rada, treba činiti sve da ne zaboravimo žrtve, da činimo sve da se o našim golgotama i hrabrosti priča, jer ako zaboravimo, stvaramo preduslove da nam se golgote kroz koje smo prolazili opet ponove”, rekao je Nijaz Salkić..

Prigodne literarne radove pročitali/le su Ajša Muslić i Mejra Kljajić, učenice Osnovne škole “Porodice ef. Ramić” iz Semizovca, dok je Alija ef. Buljubašić, imam džemata Semizovac-Svrake proučio Dovu za sve šehide ovog kraja.

Manifestaciju je, znalački, moderirala jedanaestogodišnja Uma Planja.

Iz Udruženja “Svračani” poručili su: “Ko zaboravi drugi maj 1992. godine, zaboravio je na svoju budućnost”.

Po okončanju manifestacije, u prostorijama Društvenog doma Mjesne zajedsnice Svrake nastavljeno je druženje građana i gostiju.