“Naša je obaveza da kod mladih generacija razvijamo kulturu sjećanja, baziranu na činjenicama i istini, ne da ih tako podstičemo na osvetu već sa ciljem da im se golgote kroz koje smo prolazili tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, nikada više ne ponove”, dodao je Hasanović.
Nije krio ponos zbog načina na koji se u Vogošći njeguje kultura sjećanja, zbog načina na koji Vogošća pamti svoje heroje, a posebno zbog činjenice da generacije koje dolaze ostaju opredjeljene da se suprotstave svim pokušajima da se institucionalizira zaborav.
Govorio je i o tome kako je kao jedanaestogodišnji dječak gledao kako u njegovom najbližem okruženju izrastaju stvarni heroji i da ti heroji i danas žive među nama.
Hasanović nije puno govorio o istorijatu i doprinosu Armije Republike Bosne i Hercegovine u odbrani od agresije. O istorijatu su, svojim recitacijama, pjesmama i drugim instalacijama govorili učenici Srednjoškolskog centra Vogošća i osnovnh škola “Mirsad Prnjavorac” i “Zahid Baručija.



Omer Hasanović, predsjednik Udruženja nosilaca najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” i “Zlatna policijska značka” Općine Vogošća, istakao je potrebu i značaj obilježavanja 15. aprila kao podsjetnik novim generacijama na jedno historijsko vrijeme kada je formirana Armija Republike Bosne i Hercegovine koja se suprostavila daleko snažnijem neprijatelju i uspjela odbraniti i sačuvati teritorijalni suverinet i integritet naše zemlje.
Ema Mahmutović, Daris Hadžić i Hana Sirovina pročitali su svoje literarne radove posevećene Armiji Republike BiH, nagrađene na literarnom konkursu Udruženja demobilisanih boraca koje je, uz podršku Koordinacije boračkih udruženja i Općine Vogošća, organizovalo ovu Svečnu akademiju, dok je Amila Grbo, vrlo nadahnuto, otpjevala nekoliko prigodnih pjesama. Sadik Čutura, vogošćanski publicista Amili Grbo je darovao dva toma svoje knjige ratni dnevnik sa ilijaškog, vogošćanskog, brezanskog, vareškog i olovskog bojišta 1992.-1995. “Od Misoče do Kruševa”.
Zaslužnim pojedincima i kolektivima koji su podržali ovu manifestaciju uručene su prigodne Zahvalnice-
Prije Svečane akademije, delegcije Koordinacije boračkih udruženja, općine Vogošća i stranka koje particpiraju u radu Oćinskog vijeća Vogošća, na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Vogošće, na “Trgu branilaca Vogošće” ispred Upravne zgrade Javne ustanove Kulturno sportski centar “Jasmin Isanović Žuti” i Centralnom spomen oblježju civilnim žrtvama rata i Spomen obilježju ubijenim logorašima, u parku uz ulicu Akifa efendije Biserovića, položile su cvijeće te tako odale počast onima koji su tokom odbrammbeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, u temelje slobodne i nezavisne Bosne i Hercegovine utkali svoje živote.