


Tim povodom je danas Udruženje branitelja/boraca, organizatora i pokretača otpora „Patriotska liga“ općine Vogošća u saradnji sa Udruženjem veterana-Specijalni odred policije „Bosna Općinom Vogošća i u koordinaciji sa Općinom Novi Grad Sarajevo i Udruženjem boraca „Patriotska liga“ ove općine, na teretnoj kapiji “Pretisa”, organizovalo Manifestaciju vezanu za obilježavanje 33. godišnjice ove akcije.
Na početku manifestacije, brojne delegacije Ministarstva za boračka pitanja, Kantona Sarajevo, boračkih udruženja Kantona Sarajevo, Općina Vogošća i Novi Grad i politički stranaka, polaganjem cvijeća na Spomen obilježju odale su počast Fahrudinu Čavčiću, Almiru Islamović i Senadu Ćiriću koji su na ovom prostoru poginuli.

O ovoj akcije i njenom značaju za tok odbrambeno-oslobodilčačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, i herojskom činu onih koji su u njoj učestvovali, prisutnima su govorili Jasmin Rajković, učesnik akcije; Amir Bešlija, predsjednik Udruženje branitelja/boraca, organizatora i pokretača otpora „Patriotska liga“ općine Vogošća; Migdad Hasanović, načelnik ove lokalne zajednice i Omer Osmanovoć Ministar zaboračka pitanja u Vladi Kantona Sarajevo.
Istakli su kako je prije 33 godina grupa odvažnih bosanskohercegovačkih patriota svoje živote stavila na kocku da bi iz kruga ove tvornice izvukli što više materijalno tehničkih sredstava koja su, kasnije, u sudbonosnim bitkama vezanim za grad Sarajevo i samu Bosnu i Hercegovinu imala presudan značaj, pogotovo za ishod bitaka na Stupu, Azićima, Mojmilu, u sprečavanju presjecanje grada Sarajeva, odbrani zgrade Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine…




Eldar Kardašević, Fatima Sarajlić, Fatima Bekto, Zejneb Karasalihović, Hanan Hukić i Deni Gluščić, učenici Osnovne škole “Izet Šabić” iz Hotonja, vrlo nadahnuto, su govorili stihove naših pjesnika posvećene Bosni Hercegovini.
Prije Centralne manifestacijie položeno je cvijeće i na Spomen obilježju na glavnoj kapiji „Pretisa“ gdje su poginuli: Brigadni general Armije RBiH Safet Hadžić, heroj odbrambeno-oslobodilačkog rata, dobitnik najvećeg ratnog priznanja „Zlatni ljiljan“ i njegovi saborci Sead Velić i Nermin Zeljković.