BiH

U Tuzli otvorena manifestacija "Dani sjećanja na genocid u Srebrenici"

Promocijom knjige Negiranje: posljednja faza genocida večeras je u Plavoj sali Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona otvorena manifestacija "Dani sjećanja na genocid u Srebrenici", koja će trajati do 12. jula i obuhvatiti niz sadržaja posvećenih kulturi sjećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

FOTO: EDIN SKOKIĆ / PROMOCIJA KNJIGE U TUZLI
FOTO: EDIN SKOKIĆ / PROMOCIJA KNJIGE U TUZLI

Zbornik naučnih radova Negiranje: posljednja faza genocida nastao je kao rezultat međunarodne konferencije održane 2019. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, a urednici izdanja su John Cox, Amal Khoury i Sarah Minslow. Knjigu je na bosanskom jeziku objavila izdavačka kuća Dialogos u prijevodu Resula Mehmedovića. Publikacija se bavi negiranjem i veličanjem genocida, kao i fenomenom tzv. trijumfalizma prakse u kojoj se počinjeni zločini ne samo poriču, već i afirmišu.

Promotori knjige bili su prof. dr. Vedad Gurda s Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli i Hikmet Karčić iz sarajevskog Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.

Profesor Gurda je tokom izlaganja ukazao na to da negiranje genocida u Bosni i Hercegovini predstavlja organizirani napor da se izvrši revizija historijskih činjenica, te da glorifikacija zločina kroz javni diskurs i simboliku dodatno ranjava preživjele i potkopava pomirenje.

– Svjedočimo fazi trijumfalizma, u kojoj se zločini ne samo negiraju nego i slave. To je dodatni napad na žrtve i prepreka za budućnost ove zemlje – kazao je Gurda, upozorivši da postojeći pravni mehanizmi nisu dovoljni da zaštite istinu i sjećanje.

Karčić, kao jedan od autora u knjizi, naglasio je da bosanskohercegovačko društvo živi u vremenu u kojem se genocid sistemski relativizira i veliča, uključujući i svakodnevni govor u medijima, sportu i na društvenim mrežama.

– Te pojave su gotovo nepoznate u drugim postgenocidnim društvima i upravo zbog toga je bitno o njima javno govoriti, ali i obrazovati mlade generacije – istaknuo je Karčić.

Govornici su naglasili da knjiga predstavlja vrijedan doprinos razumijevanju negacionizma i glorifikacije zločina, te su pozvali na njeno šire uvođenje u obrazovne procese i dostupnost javnosti.

Manifestacija “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici” nastavlja se 1. jula tribinom s Ramizom Salkićem u Čitaonici biblioteke “Behram-beg”, te otvaranjem izložbe “Imami šehidi – žrtve genocida u Srebrenici” u BKC-u TK. Za 3. juli predviđena je promocija knjige “Bijeli cigani”, a 7. jula prikazivanje dokumentarnog filma “Liplje – povratak u slobodu” u Behram-begovoj medresi.

Poseban značaj imaju dvije međunarodne pozorišne predstave koje će biti izvedene u Narodnom pozorištu Tuzla – 9. jula “A come Srebrenica” i 12. jula “The flowers of Srebrenica”.

Dan uoči godišnjice genocida, 10. jula, biće upriličena mirna šetnja “8.372 koraka za Srebrenicu”, dok će centralni program manifestacije biti održan istog dana na Trgu slobode u 20.50 sati.

Organizatori manifestacije su Medžlis Islamske zajednice Tuzla, JU Bosanski kulturni centar TK, Institut za društvena i religijska istraživanja, JU Specijalna biblioteka “Behram-beg”, Behram-begova medresa, Narodno pozorište Tuzla, BZK Preporod, Centar za kulturu Tuzla i građanska inicijativa “8372 za Srebrenicu”, uz podršku Muftijstva tuzlanskog i Grada Tuzla.

U okviru programa predviđene su brojne izložbe, tribine, promocije i kulturno-umjetnički sadrža