Iz Memorijalnog centra Srebrenica kažu da prikazivanje filma u srcu grada iz kojeg je Mehić vjerovatno će biti najemotivnija i najteža projekcija ovog filma do sada.
Glasnogovornica Memorijalnog centra Srebrenica Almasa Salihović pojašnjava da nakon festivalskih prikazivanja, njegov dolazak kući nosi neuporedivu težinu i značenje.
– Ovaj film važan je podsjetnik na sve ono što je zauvijek ‘oteto’, ali i na ono što ostaje, sjećanje koje zajedno nosimo i čuvamo. Kroz umjetnost i kulturu itekako doprinosimo istini, razumijevanju i pomirenju. Upravo to ovaj film čini – kaže ona.
Salihović smatra da prikazivanje filma u Kulturnom centru Srebrenica, gdje je Mehić nekada svirao sa svojim bendom, šalje snažnu poruku da priče poput Mehićeve zaslužuju da budu ispričane.
– Srebrenica nije samo mjesto bola. Ona je i dalje mjesto kulture, otpora zaboravu i čuvanja kolektivnog sjećanja – dodaje Salihović.
Film novinarke Detektora Lamije Grebo koji je nastao u saradnji s Memorijalnim centrom Srebrenica govori o životu Samira Mehića Bowieja, te rock’n’roll sceni koja je postojala u ovom gradu – navodi BIRN BiH.
U proljeće 1992. godine, rat je razdvojio prijatelje i članove srebreničkog rock’n’roll muzičkog benda. Bubnjar Faruk otišao je iz Srebrenice, dok je gitarista Samir ostao u gradu. Preko pisama oni sanjaju ponovni susret, sve do jula 1995. godine.
Grebo kaže da je ovo možda i najbitnije prikazivanje filma na mjestu gdje će se ponovo okupiti njegovi prijatelji, porodica i oni koji su ga poznavali i koji nisu eventualno bili u prilici doći na sarajevsku premijeru.
– Neizmjerno mi je drago da ćemo prikazati film tamo gdje je sve i počelo – muzika, druženje, jedna strana Srebrenice za koju mnogi van te zajednice i ne znaju. Osim podsjetnika na neka ‘ljepša’ vremena i rock’n’roll svirke, na ovaj način odat ćemo i počast Samiru u njegovom gradu nekih desetak dana nakon njegovog rođendana – kaže ona.
Grebo podsjeća na važnost pričanja individualnih priča onih koji su stradali u ratu, pogotovo u vrijeme negiranja genocida i zločina, ali i zbog posljedica rata koje se osjećaju decenijama nakon njegovog završetka.
Uz autoricu Grebo, film je montirao Elvedin Zorlak, urednik je Semir Mujkić, producent Denis Džidić, a snimatelj Mirza Mršo. Zamjenica urednika je Džana Brkanić. U igranim scenama filma, Mehića igra glumac Igor Skvarica.
Direktor fotografije igranog dijela filma je Alen Alilović, uz operatera kamere Mirzu Mršu i prvog asistenta kamere Farisa Dobraču. Ton je zabilježio Samir Hrković, a kompozitor muzike za film je Dino Šukalo.
Film je u augustu premijerno prikazan na 30. Sarajevo Film Festivalu u programu “Suočavanje s prošlošću”.
Osim Srebrenice gdje se film prikazuje uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, prikazivanje filma planirano je još i u Tuzli, Mostaru, Tešnju i Zagrebu – saopćeno je iz BIRN-a BiH.