Naglasio je da je taj broj možda i veći, ali da nije otkriven.
“Ovdje govorimo o konstatovanim falsifikatima koji su uočeni u prometu kao sumnjivi. Banka ili policija je dostavljala sumnjive novčanice Narodnoj banci Srbije, mi smo uradili ekspertizu, napisali izvještaj i konstatovali da je u pitanju falsifikat”, rekao je Jeremić za Tanjug.
Naglasio je da lažni novac cirkuliše, da će prije ili kasnije doći do neke mjenjačnice ili banke gdje će se posumnjati u njegovu ispravnost, nakon čega će biti analiziran.
Istakao je da ne postoji ograničenje kada je riječ o vremenu koje je potrebno da se lažni novac otkrije.
“Najčešće se u ispravnost novčanice posumnja tako što to uradi mjenjač, banka ili policija, s tim što policija ima svoj operativni rad, pa se tako povremeno dešava da otkriju štamparije novca i zaplijene velike količine”, objasnio je Jeremić.
Istakao je da, kada se pojavi novi tip falsifikata koji prolazi kontrolu uređaja, prvo se u Narodnoj banci konstatuje da je riječ o falsifikatu, a zatim se pozivaju firme koje se bave servisiranjem uređaja koji proveravaju autentičnost novca da se izvrši nadogradnja softvera kako bi uređaji mogli da prepoznaju novi tip falsifikata.
“Kada falsifikator pravi novčanicu, on ima jedan od dva cilja. Jedan je da prevari živu osobu, a drugi cilj je da prevari uređaj”, rekao je Jeremić.
On je istakao da kvalitet papira može ukazati na to da li je novčanica original ili falsifikat, a i pozicija žiga nije ista na originalnoj i falsifikovanoj novčanici.
“Falsifikator nema neku veliku razliku u troškovima izrade ovog ili onog apoena novčanica, ali je besmisleno da falsifikuje novčanicu od deset ili dvadeset dinara”, objasnio je Jeremić.
Naglasio je da bi građanin koji posjeduje sumnjivu novčanicu obavezno morao da ode do policijske stanice ili banke, preda novčanicu i dobije potvrdu, nakon čega se vrši ekspertiza. Naglasio je i da je falsifikatora uvijek bilo, da će ih uvijek biti, ali da se države trude da preko svojih centralnih banaka na vrijeme otkriju falsifikate i spriječe njihovo cirkulisanje. Istakao je da je važno prilikom kupovine stranih valuta u mjenjačnici da se u potvrdi o izvršenoj transakciji navedu apoen, valuta i serijski broj svake novčanice kako bi se građani zaštitili od falsifikata.
“Važno je tu potvrdu sačuvati, jer ako se ispostavi da je neka novčanica falsifikovana, imate dokaz od koga ste taj novac kupili”, zaključio je Jeremić.