Time se Hrvatska svrstava uz zemlje istočne Europe u kojima prilikom krize građani kupuju manje hrane, dok u zapadnoj Europi građani kupuju manje luksuznih dobara. Najviše je poskupio hljeb 59 posto.
Zbog velikih razlika u cijenama diljem Evropske unije, u u četvrtak će Evropski parlament raspravljati o rezoluciji o cijenama hrane.
To je prvi dokument u kojemu se govori o fenomenu velikih razlika u cijenama, te će europarlamentarci od Evropske komisije tražiti konkretna rješenja.
– Imamo problem što na tržištu Europske unije ne možemo birati distributera, nego smo stjerani u usko grlo koje onemogućava konkurenciju i snižavanje cijena i ono što se još uočava su iste cijene u svim trgovačkim lancima koje navode na sumnju da se radi o dogovoru između trgovačkih lanaca o cijenama, ispričala je Borzan.
Udruživanje trgovačkih lanaca u kartele jedan je od potencijalnih uzroka rasta cijena, rekla je u ponedjeljak na konferenciji u Zagrebu hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan, priznajući da je to teško dokazati.
Borzan tvrdi da se trgovački lanci dogovaraju o cijenama.
– Kada idete kupiti bilo što, u bilo koji trgovački lanac kod nas, praktički ćete naći iste cijene. Ispada da konkurencija praktički ne postoji i to posredno govori da je došlo do određenih dogovora oko cijena, što je zabranjeno, rekla je Borzan.
Na konferenciji “Visoke cijene osnovnih proizvoda u Hrvatskoj i istočnoj EU” predstavila je podatke o rekordnom rastu cijena u novijim državama članicama EU koje temelji na istraživanjima Eurostata.