Magazin

U parfemima koje svaki dan koristite pronađeni tajni i vrlo opasni sastojci: Uzrokuju niz problema

Omiljeni parfem možda vam donosi trenutnu radost, no stručnjaci upozoravaju na potencijalno štetne posljedice jednog čestog sastojka koji se nalazi u kozmetičkim proizvodima.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Ftalati, kemikalije koje omogućuju mirisima i drugim kozmetičkim proizvodima dugotrajan učinak, mogu biti povezani s nizom zdravstvenih problema, uključujući inzulinsku rezistenciju, kardiovaskularne bolesti, hormonalne poremećaje i smanjenje plodnosti.

Pročitajte još

Šta su ftalati i gdje ih nalazimo?

Ftalati se koriste u različitim kozmetičkim proizvodima, poput parfema, lakova za nokte, šampona, dezodoransa, sredstava za pranje ruku i proizvoda za kosu. Na primjer, dibutil ftalat (DBP) sprječava pucanje laka za nokte, dok dimetil ftalat (DMP) poboljšava fleksibilnost u lakovima za kosu. Iako njihova uporaba opada, dietil ftalat (DEP), koji se koristi u parfemima za miješanje mirisa, i dalje je prisutan u mnogim proizvodima.

Profesorica farmakologije i toksikologije Andrea Gore s University of Texas u Austinu savjetuje izbjegavanje dodatnih mirisa u kozmetici i kućnim proizvodima: „Preporučujem izbjegavanje parfema, mirisnih losiona i šampona te čak i mirisnih deterdženata i dezodoransa,“ izjavila je za The Washington Post.

Štetni utjecaji na zdravlje

Istraživanja povezuju ftalate s ozbiljnim zdravstvenim problemima. Studije su pokazale da su ovi spojevi povezani s pretilošću, dijabetesom, alergijama, astmom, ADHD-om te oštećenjima reproduktivnog sastava.

Reproduktivna endokrinologinja dr. Lora Shahine, iz PNWF-a u Seattleu, pojašnjava kako ftalati djeluju kao endokrini disruptori, ometajući hormonalne funkcije. „Visoke razine ftalata povezane su s neplodnošću, lošim parametrima sperme, slabom kvalitetom jajnih stanica i spontanim pobačajima,“ izjavila je za New York Post.

Kod žena, ftalati mogu izazvati poremećaje menstruacije, disfunkciju ovulacije i povećati rizik od endometrioze. Kod djevojčica, izloženost ftalatima može ubrzati početak puberteta, prema istraživanju Sveučilišta u Kaliforniji iz 2018. godine. Muškarci nisu pošteđeni – studija Harvard University iz 2002. godine pokazala je da čak i normalne razine izloženosti ftalatima mogu uzrokovati oštećenja DNK u spermijima.

Skrivena opasnost u svakodnevici

Iako američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da količina ftalata u kozmetičkim proizvodima nije dovoljno visoka da bi bila štetna, neki stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog kumulativnog učinka. „Prosječna žena koristi 12 kozmetičkih proizvoda dnevno, što uključuje i izloženost deterdžentima, sredstvima za čišćenje i drugim proizvodima s endokrinim disruptorima poput BPA, PFAS i parabena,“ upozorava Shahine.

Osim toga, proizvođači ne moraju na etiketama navesti ftalate jer se oni često skrivaju iza izraza „miris“ ili „parfem“.

Kako se zaštititi?

Smanjenje upotrebe proizvoda s mirisima može biti prvi korak prema smanjenju izloženosti. Shahine predlaže odabir proizvoda bez mirisa, uključujući sredstva za čišćenje, deterdžente i svijeće.

Korisni resursi poput baza podataka organizacija Campaign for Safe Cosmetics i EWG’s Skin Deep mogu pomoći u identificiranju proizvoda koji sadrže potencijalno štetne sastojke.

Profesorica Gore zaključuje da su dokazi iz studija na životinjama dovoljno uvjerljivi da bismo se trebali zabrinuti: „Ako hemikalija ima endokrine učinke kod životinja, postoji velika vjerovatnost da će imati iste učinke i kod ljudi.“ Razmotrite pažljivo proizvode koje koristite – vaše zdravlje moglo bi vam dugoročno biti zahvalno.