Sarajevo

U mjesnoj zajednici Semizovac danas održan godišnji skup porodica nestalih Općine Vogošća

Brojne delegacije Općine Vogošća, Koordinacije boračkih udruženja i Stranaka koje participiraju u općinskom zakonodavnom tijelu, polaganjem cvijeća na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Semizovca.

FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Svaki godišnji skup porodica nestalih naše općine jeste težak i bolan, rekla je je danas Ema Čekić, predsjednica Udruženja „Porodica nestalih Općine Vogošća“, u vogošćanskom naselju Semizovac, na prigodnoj manifestaciji sa koje, već 32 unazad, upućuju apele nadležnima da im pomognu u traženju njihovih najmilijih koji su tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, od strane agresora, prinudno zatočeni te iz tih mjesta zatočenja, u kojima su maltretirani i mučeni, odvedeni u nepoznato te se o njihovoj sudbini ni danas ništa ne zna.

Međutim, uprkos svemu, mi se ne predajemo. Sve činimo da istina o njihovom nestanku, ma koliko bolna bila, izađe na vidjelo, da, ako i više nisu među živima, bar pronađemo njihove posmrtne ostatke i dostojno ih sahranimo. Danas je Bajram, vrijeme slavlja. Međutim, mi nemamo sa kim da bajramujemo.

FOTO:
FOTO:
FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Pored Eme Čekić o stradanju 800 prinudno zatočenih građana ovog kraja od kojih njih 400 danas nije među živima, govorio je i Migdad Hasanović, Načelnik Općine Vogošća. Istakao je spremnost da članovima porodica nestalih pomogne u njihovoj misiji traženja istine, ali i u rješavanju drugih, statusnih, pitanja koja stoje pred njima.

FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Godišnjem skupu porodica nestalih, pored brojnih gostiju, prisustvovala je i zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić.

– Pedesetidevet nestalih u Vogošći predstavlja obavezu za Tužilaštvo i Sud BiH da bez obzira na protok vremena urade svoj dio posla i izvrše dodatni pritisak na one koji znaju informaciju o stradanju ovih ljudi, da je kažu kako bi pronašli njihove posmrtne ostatke i dostojno ih sahranili, rekla je Duška Jurišić. Proces traženja nestalih jeste težak ali se ne smijemo predavati. Sa svoje strane učinit ću sve da tajproces počne lakše teći.

Nedim Ibrišimović, Ajša Muslić i Ena Huseinović, učenici Osnovne škole “Porodice efendije Ramić” iz Semizovca pročitali su svoj literarne radove koji su nagrađeni na ovogodšnjem konkursu Udruženja na temu „Nestali nisu zaboravljeni“.

FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET  MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Brojne delegacije Općine Vogošća, Koordinacije boračkih udruženja i Stranaka koje participiraju u općinskom zakonodavnom tijelu, polaganjem cvijeća na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Semizovca, Svraka i Gore, odale su počadst onima koji su, tokom minulog rata, u temelje slobodne i nezavisne Bosne i Hercegovine utkali svoje živote.

Nakon što je Sajra Čekić pročitala Apela za pomoć upućenog nadležnim institucijama da im pomognu u traženju najmilijih, bacanjem ruža u rijeku Bosnu, sa mosta kojim se ulazi u vogošćansko naselje Svrake, porodice nestalih su pozvale nadležne da im pomognu u rješavanju sudbine za još 59 osoba koje su tokom minulog rata u BiH, u Vogošći, prisilno zatočene i iz mjesta zatočenja odvedene unepoznatom pravcu te se o njihovoj sudbini ni danas ništa ne zna.

U petak, 21.juna ove godine, u Džamiji Svrake bit će proučen Tevhid za sve nestale i poginule šehide i borce odbrambno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.- 1995.godine.