Vlasti nisu imenovale glavnog pregovarača sa EU, uskladile viznu politiku sa evropskom, niti usvojile zakone iz oblasti pravosuđa. Sve ovo u jeku teške političke krize djeluje kao daleka budućnost. Nadu da nas Evropa i dalje čeka, ulijeva posjeta direktora Generalnog direktorata Evropske komisije za susjedstvo i proširenje Gerta Jana Kopmana.
Glavna poruka evropskog zvaničnika vlastima u Bosni i Hercegovini jeste da je EU put najbolja garancija za prosperitet i stabilnost BiH. Neophodna je, kaže, deeskalacija trenutne situacije, naručito jer je u igri privlačenje investicija kroz Plan rasta. Nije se sastao sa članovima Kolegija oba doma PSBiH, ali jeste sa predsjedavajućom Vijeća ministra BiH Borjanom Krišto, kao i liderom HDZ-a Draganom Čovićem, piše BHRT.
“Mir, stabilnost i teritorijalni integritet BiH moraju biti potpuno zaštićeni, dok hitno moramo postići neophodan napredak na našem EU putu”, izjavio je Čović.
Održan je odvojeni sastanak sa ministrom finansija Bosne i Hercegovine Srđanom Amidžićem, koji tvrdi da za EU put nikada nije problem bio u Republici Srpskoj, već u Federaciji BiH.
“Apsolutno je jasno da nema EU puta ukoliko vi želite da čitav vrh kada je u pitanju Republika Srpska privodite, politički prevaspitavate i to je jasno svima, pa i ljudima kada je u pitanju sama EU komisija”, kazao je Amidžić.
Ova posjeta je važna u trenutku napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, stava je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. Važno je da EU vidi da postoje dvije strane, a očekuje da se neki procesi otkoče već naredne sedmice, iako je u ovom trenutku prioritet mir i stabilnost Bosne i Hercegovine.
“Malo ispod toga jeste nastavak evropskog puta, ali mi moramo raditi na oba fronta i mislim da nije nerealno jer mislim da imamo opciju da kroz parlament usvojimo oba zakona koja su nam ostala kao obaveza. Čak smo otvorili tu temu da izaberemo u parlamentu i glavnog pregovarača. Mi govorimo o alternativi koja je sve realnija, a to je da pet ljudi u Predstavničkom domu i dva u Domu naroda trebaju postati dio nove parlamentarne većine i otkočiti evropski put”, ocijenio je Konaković.
Jasno je, mart je propuštena prilika, ali za ispunjenje zadaće može doći u junu, optimističan je Konaković. Da ne treba odustati od aspiracija za članstvo u NATO savez i Evropsku uniju, stav je i opozicije u Bosni i Hercegovini. I to treba iskoristiti jer neće biti promjena međunarodne politike prema Bosni i Hercegovini.
“Cjelovita, demokratska Bosna i Hercegovina, njena politička nezavisnost, poštivanje Evropske konvencije o ljudskim pravima, odluka Haškog tribunala, poštivanje svih zakona koje smo donijeli implementirajući Dejtonski mirovni sporazum, sve je to Dejton, to je Bosna i Hercegovina i to je izlaz iz ove situacije”, smatra delegat Kluba Bošnjaka u PSBiH (SDS) Šefik Džaferović.
“SDS je otvorio prostor da podrži EU zakone koji ne podrazumijevaju i nisu ni u jednom dijelu i segmentu prenos nadležnosti Republike Srpske, kako bi dala šansu novim idejama i protoku tih evropskih zakona na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji”, poručio je član Predsjedništva SDS-a Đorđe Milićević.
A koja će biti sudbina evropskog puta, biće jasnije nakon što se zaustave napadi na ustavni poredаk Bosne i Hercegovine ili promijeni parlаmеntarna većina jer je jasno – evropski put naše zemlje trenutno je na čekanju.