Svijet

U jednoj državi jučer su pomjerene kazaljke na satu, a evo zašto to rade ranije od nas

Amerikanci su sinoć (u noći sa 9. na 10. mart 2025.) prešli na ljetnje računanje vremena.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

To znači da pomjeraju kazaljke jedan sat unaprijed, obično u 2:00 ujutru što postaje 3:00. Oni to rade ranije od Evropljana.

Srbi (i ostatak Evrope) prelaze na ljetnje računanje vremena tek posljednje nedjelje u martu, tačnije 30. marta 2025. godine.

Zašto je to tako?

SAD prelaze na ljetnje računanje vremena druge nedjelje u martu, a Evropa posljednje nedjelje u martu.

To su dva različita propisa. Historijski gledano, datumi su određivani u zavisnosti od običaja i zakona svakog regiona. Ukratko, između ovih datuma vremenska razlika između Srbije i, na primjer, Njujorka biće manja za jedan sat (obično je razlika od 6 sati, ali dok ne pomjerimo sat, biće 5 sati). Ovo „neusklađenost“ traje oko dvije nedelje u proljeće i nedelju dana u jesen.

Otkud ta razlika?

SAD

Prvi put su pomeranje sata uveli 1918. godine, tokom Prvog svetskog rata, sa ciljem uštede energije.Kasnije su ga ukinuli i ponovo uveli tokom Drugog svetskog rata.Sadašnja pravila su na snazi od 2007. godine, kada su produžila letnje računanje vremena (zakon pod nazivom Zakon o energetskoj politici iz 2005. godine):Počinje druge nedelje u martu.Završava se prve nedelje u novembru.

Evropska unija (i Srbija)

Kod nas je praksa ozbiljnije uvedena osamdesetih godina prošlog veka.Pre toga, tokom Prvog svetskog rata, Austrougarska je povremeno koristila pomeranje sata.Danas se sve članice EU pridržavaju jedinstvenih datuma:Letnje računanje vremena počinje poslednje nedelje u martu.Završava se poslednje nedelje u oktobru.

Zašto nije usklađeno?

Zato što ne postoji globalni standard za pomeranje sata.

Svaka država/region sama odlučuje šta joj odgovara – u zavisnosti od ekonomije, geografije, energije i navika ljudi.

SAD su odlučile da produže letnje računanje vremena (od marta do novembra) kako bi imale više sati dnevnog svetla u popodnevnim satima.

EU nije krenula istim putem jer postoje različita mišljenja o prednostima pomeranja sata.

Hoće li se to promijeniti?

EU je 2019. odlučila da ukine sezonsko menjanje časovnika, ali se zemlje nisu dogovorile da li će ostati na letnjem ili zimskom računanju vremena. Zato sve i dalje ostaje isto. SAD povremeno raspravlja o trajnom ostanku na letnjem računanju vremena (predložen je Zakon o zaštiti od sunca), ali to još nije sprovedeno.