IT

U Hrvatskoj potrebno povećati ulaganja u kibernetičku sigurnost

Ulaganja u kibernetičku sigurnost u Hrvatskoj su još uvijek mala u odnosu na druge članice EU-a, što se povezuju i sa stupnjem gospodarskog razvoja te ih treba čim prije povećati u kompanijama i državi, istaknuto je na konferenciji Alert o kibernetičkoj sigurnosti.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Asee (Solutions) Hrvatska, s još dvije svoje tvrtke, među vodećim je IT tvrtkama u zemlji, koja zapošljava oko 600 ljudi, a članica je Asee Grupe (sjedište u Poljskoj), koja u svijetu ukupno zapošljava oko 50 hiljada ljudi.

Njihova 4. konferencija Alert okupila je u četvrtak oko 200 sudionika iz raznih sektora, ali većinom financijskog te je raspravila razne teme s naglaskom na upravljanje rizicima i kibernetičku sigurnost.

Član uprave Asee Hrvatska Viktor Olujić rekao je da bi najjednostavnije i možda i najbolje bilo reći da se u kibernetičku sigurnost na nacionalnoj razini treba ulagati oko tri posto (BDP-a) po NATO principu, kao u obranu i vojsku.

Među sektorima koji su najviše izloženi napadima i koji trebaju jaku kibernetičku zaštitu, izdvojio je banke i druge financijske institucije. Banke ujedno najviše ulažu u kibernetičku sigurnost, a podložne su i regulativama.

Promet je također jedan od ugroženijih sektora i na njega bi trebalo značajnije primijeniti takva rješenja, posebice u nacionalnoj željeznici, ali i u cestarskim i drugim prometnim tvrtkama i sistemima, rečeno je na konferenciji.

– Kibernetičku sigurnost ne možemo odvajati od digitalnog svijeta, a da bismo mogli koristiti digitalne servise mora se ulagati u njihovo sigurno korištenje, a sve više i u umjetnu inteligenciju, poručio je Olujić.

Komentirao je i sve učestalije vrste hibridnog ratovanja sa sve češćim zlouporabama raznih informacija i podataka, što dovodi do toga da negdje danima nema struje ili vode, ili drugih problema.

Stoga važnim smatra da svi, uključujući i državu, paze od koga kupuju opremu i sustave umjetne inteligencije.