Izložbu su podržale političke grupacije EPP, SD, Zeleni i Renew.
U ime domaćina, prisutnima se obratio Helmut Brandstatter, a potom i predsjednica Metsola koja je otvorila izložbu. Kratke govore održali su Ondřej Kolář (EPP), Matjaž Nemec (SD) i Tineke Strik (Zeleni), i Ivo Davor Stir (EPP).
Autor izložbe Hikmet Karčić izjavio je da je ideja za izložbu potekla 2015. godine, nakon što je Rusija stavila veto na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Vijeću sigurnosti UN-a. U svom govoru apelovao je na Evropski parlament da odlučnije djeluje u borbi protiv negiranja genocida.
Almir Salihović, preživjela žrtva genocida, koji je kao desetogodišnjak uspio izbjeći iz Srebrenice kroz šumu i koji danas ponovo živi u tom gradu, kazao je da je Srebrenici potreban poseban ekonomski status.
– Potrebni su nam programi za zapošljavanje, obrazovanje i budućnost mladih. Jer bez života, nema ni sjećanja – kazao je Salihović.
Kako su istakli iz Memorijalnog centra Srebrenica, izložba poziva na učenje iz prošlosti, ali i ukazuje na savremene izazove s kojima se suočavaju preživjeli i povratnici u Srebrenici.