Zašto nije usvojeno do kraja prošle godine, rok koji su upravo iz Vlade postavili, objašnjava ministarka rada i socijalnog staranja, Naida Nišić.
“Mi smo imali jako veliko negodovanje, ne samo Unije poslodavaca, nego i privredne komore, da trenutni poslovni ambijenti, aktivnosti u Crnoj Gori nijesu možda najpovoljniji da u ovom prvom momentu bude uvedeno sedmočasovno radno vrijeme. Ono što ja definitivno mogu da poručim, da se od te inicijative nije odustalo i da se nadam da će do kraja mandata ove Vlade i čvrsto vjerujem to, sedmočasovno radno vrijeme biti naša praksa”, kazala je ona, prenosi RTV Crne Gore.
Ako ova Vlada bude u punom mandatu, to znači da imaju vremena još dvije godine da prilagode ekonomski ambijent. Iz Unije poslodavaca za sada ne misle da ima uslova za sedam sati rada i njih su od starta prihvatili tu ideju, kaže generalna sekretarka Suzena Radulović.
“Mi u startu nismo prihvatili tu ideju jer mislimo da je preuranjena, da je donijeta bez neke procjene uticaja na crnogorsku ekonomiju za koju znamo da ima velike i brojne probleme i jedan od tih ključnih problema je hronični nedostatak radne snage”, kazala je ona.
Sa druge strane, Unije slobodnih sindikata razumiju donekle otpor Unije poslodavaca, ali Crna Gora mora da ide u tom smjeru izričit je generalni sekretar Srđa Keković.
“Ovaj prvi rok koji je Vlada postavila nije ispoštovan, ali evo na nama je da se potrudimo da što prije, da ne čekamo kraj mandata ove Vlade nego da što prije sjednemo za sto i da nađemo modalitete i ukoliko sjednemo budemo razgovarali sigurno ćemo naći model kako da zadovoljimo sve tri strane”, kazao je Keković.
Vladi sada ostaje da prilagodi ekonomske uslove sedmočasovnom radnom vremenu u slučaju da poslodavci pristanu što neće biti lak posao, ali u konačnom to je bila zvanična Vladina ideja i predizborno obećanje premijera pa bi ga valjalo ispuniti i tako se makar donekle približiti praksama evropskih zemalja.