Dvije izložbe, jedna o sudbini preživjelih u Holokaustu, a druga o avangardnom pokretu Bauhaus, prve su izložbe muzeja. Tvornica, koja je zaštićena baština od 2016. godine, nalazi se u Brněnecu, oko 150 kilometara istočno od Praga.
Zasad je muzej otvoren samo za vođene ture na određene dane u godini, prema riječima glasnogovornice memorijalnog centra, prenijela je novinska agencija CTK. Prije nego što je otvoren muzej, industrijske ruševine su se morale raščistiti od toksičnog otpada i obnavljane su u periodu od nekoliko godina.
Tokom Drugog svjetskog rata Schindler je zaposlio više od 1000 židovskih radnika u svojoj tvornici streljiva, štiteći ih tako od deportacija i smrti. Godine 1944. tvornica je premještena iz Krakowa, koji je bio pod njemačkom okupacijom, u Brněnec. Služila je kao podlogor njemačkog koncentracijskog logora Gross-Rosen.
Schindler je kasnije u Izraelu dobio počasnu titulu Pravednik među narodima za svoje napore u spašavanju židovskih radnika. Priča o njemačko-moravskom biznismenu stekla je svjetsku slavu romanom Schindlerova lista Thomasa Keneallyja, a kasnije i Spielbergovim filmom, prenio je Index.