Posmrtni ostaci žrtava genocida u Srebrenici, položenih u sedam tabuta, suzama i molitvama ispraćeni su jutros iz Visokog na put do svog posljednjeg počivališta Memorijalnog centra u Potočarima, gdje će 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop.
Majke, braća, sestre, očevi, ali i mnogobrojna rodbina i prijatelji stigli su ispred bivše Fabrike akumulatora u kompleksu Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari kako bi se oprostili od ubijenih članova porodica koji su ubijeni prije 30 godina.
Oni su u tišini, kao i prethodnih godina, formirali dva reda od kamiona s posmrtnim ostacima žrtava genocida pa do ulaza u prostor nekadašnje fabrike kako bi na rukama prenijeli tabute.
Tabuti s posmrtnim ostacima žrtava, ubijenih u julu 1995. godine, bit će izneseni sutra, 10. jula, na Musalu mezarja Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.
Dan kasnije bit će klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop žrtava genocida.
Ove godine žrtve će biti ukopane uz svoje najbliže, pa će otac naći smiraj uz svoga sina, brat će biti ukopan uz brata, sin će biti spušten u zemlju uz posmrtne ostatke oca.
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u trenutku smrti imali svega 19 godina. Radi se o Senajidu (Husejin) Avdiću i Harizu (Ramiz) Mujiću.
Obojica su ubijena u julu 1995. godine, a konačan smiraj nalaze 30 godina kasnije.
Posmrtni ostaci Avdića ekshumirani su na području Suljića u oktobru 2010. godine, a pronađeni su na površini ovog lokaliteta.
Na površini terena, nesahranjeni, pronađeni su i posmrtni ostaci Mujić Hariza i to prilikom ekshumacije koja je izvršena u martu 2022. godine na lokalitetu Baljkovica, Zvornik, 27 godina nakon njegove smrti.
Najstarija žrtva koja će biti ukopana jeste Bektić (Huso) Fata koja je imala 67 godina u času smrti. Ona je ujedno jedina žena koja će naći konačan smiraj ove godine u Potočarima.
Njeni posmrtni ostaci pronađeni su 26 godina nakon njene smrti, prilikom ekshumacije koja je izvršena u junu 2021. godine u Potočarima.
Posmrtni ostaci žrtava koje će naći konačan smiraj ove godine su pronađeni u grobnicama koje su otkrivene godinama unazad na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići, Kameničko brdo. U većini slučajeva radi se o nekompletnim tijelima, tako da će neke od porodica žrtava u zemlju spustiti jednu ili dvije kosti.
Posmrtni ostaci Omerović Hasiba koji je imao 34 godine kada je ubijen ekshumirani su čak 1998. godine, ali porodica upravo iz ovih razloga, zbog malog broja pronađenih dijelova skeleta, sve do sada nije smogla snage da da saglasnost za ukop ove žrtve.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.
Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja istočne Bosne i Hercegovine -Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.
Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta. Od toga, u 77 masovnih grobnica otkrivenih nakon rata. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Za više od hiljadu žrtava genocida u Srebrenici još uvijek se traga.
Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.
Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su za genocid i ratne zločine osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora. Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalim, ratni predsjednik RS i komandant vojske tog entiteta, Radovan Karadžić i Ratko Mladić.