“U Posebnom odjelu za ratne zločine u radu je predmet koji se odnosi na događaje u Kotor Varoši 1992. godine, koji obuhvata više osoba, među kojima je i Stevandić Nenad”, navedeno je u odgovoru Tužilaštva BiH za Klix.ba.
Iz Tužilaštva napominju da se ovom objavom ne prejudicira ishod kaznenog postupka niti narušava princip presumpcije nevinosti, te podsjećaju da se svako smatra nevinim dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja.
Podsjetimo, ime Nenada Stevandića već je pomenuto u sudskom procesu koji se vodi pred Sudom BiH, a tiče se zločina počinjenih u ovoj općini u ljeto 1992. godine. Kako je ranije izvijestio Detektor.ba, svjedok Fikret Skopljak je pred sudom izjavio da su ga u junu 1992. godine, nakon vojnog upada u Kotor Varoš, u garaži tukli Danko Kajkut i Nenad Stevandić.
Prema njegovom iskazu, Kajkut i Stevandić su ga zatekli ispred kuće i, zajedno s još jednim mladićem, odveli u garažu gdje je premlaćen. Svjedok je naveo da mu je Kajkut psovao i udarao ga šakom, nakon čega je, prema njegovim riječima, Stevandić rekao: “Nemoj više, ja ću” i potom nastavio da ga tuče, uslijed čega mu je, kako tvrdi, izbio sedam zuba.
Tužilaštvo je tokom ročišta prikazalo snimak iz arhive Haškog tribunala, a svjedok je prepoznao svoju kapiju, kao i Stevandića kako ulazi u dvorište. Branilac optuženog Kajkuta osporavao je zakonitost pribavljanja snimka.
Podsjećamo, u toku su suđenja za brojne zločine počinjene u Kotor Varoši, općini koja je prije rata bila jedna od etnički najšarolikijih u Bosni i Hercegovini, sa gotovo ravnomjernim učešćem Bošnjaka, Hrvata i Srba. Sve se promijenilo u junu 1992. godine kada su srpske snage pokrenule sveobuhvatan napad, zauzele policiju, bolnicu i zgradu opštine, te uspostavile logore u kojima su zatvarani, mučeni i ubijani muškarci nesrpske nacionalnosti.
Više od 20.000 Bošnjaka i Hrvata iz Kotor Varoši protjerano je, a stotine su ubijene ili se i danas vode kao nestale. Srpske snage su spalile brojna sela i opljačkale imovinu nesrpskog stanovništva.
Za zločine u Kotor Varoši do sada su pravosnažno osuđeni Bosiljko i Ostoja Marković, Ljubiša Vranješ, Mladen Milić, dok su u toku suđenja protiv više optuženih, uključujući Danku Kajkuta, Boška Peulića, Slobodana Župljanina i druge.
Ratni događaji iz ove općine ponovno su u centru pažnje nakon što se na javnosti ponovo pojavio snimak iz 1992. godine na kojem je, kako tvrde svjedoci, zabilježen i Nenad Stevandić, tada mladić koji je, prema nekim navodima, bio blizak tadašnjim specijalnim jedinicama.
Nenad Stevandić trenutno obnaša funkciju predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske i lider je stranke Ujedinjena Srpska. Do sada nije bio optužen za ratne zločine, ali je njegovo ime sve češće u fokusima svjedočenja i sudskih postupaka koji se odnose na zločine iz 1992. godine.