“Naša odluka da interveniramo odražava važnost koju naša zemlja pridaje rješavanju palestinskog pitanja u okviru zakona i pravde”, istaknuto je u saopštenju ministarstva.
“Savjest čovječanstva i međunarodno pravo osiguraće da izraelski zvaničnici budu pozvani na odgovornost”, naglašeno je iz Ministarstva.
Dodaje se da je Ankara od samog početka pažljivo pratila slučaj koji je Južnoafrička Republika podnijela ICJ-u, koji optužuje Izrael da je prekršio obaveze prema Konvenciji o genocidu u svom ratu u Pojasu Gaze.
Podsjeća se da je bivši turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu otkrio je odluku o intervenciji Turske 1. maja nakon detaljnih procjena mogućnosti intervencije.
Turska je u srijedu podnijela zahtjev ICJ-u za učešće u procesu u okviru tužbe za genocid protiv Izraela.
Turska je tako postala stranka u predmetu genocida, pridruživši se Nikaragvi, Kolumbiji, Libiji, Meksiku, Palestini i Španiji, koji su se pridružili i Južnoj Africi, koja je prva pokrenula slučaj u decembru prošle godine.
Očekuje se da će turski dosije podržati argumente Južnoafričke Republike i baviti se načinom na koji Konvenciju o genocidu treba primijeniti na akcije Izraela u Gazi od 7. oktobra.
Kršeći rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija koja zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael se suočio s međunarodnom osudom usred svoje kontinuirane brutalne ofanzive na Gazu od napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra 2023. godine. Izrael je od tada ubio skoro 40.000 Palestinaca u Gazi i optužen je za genocid na ICJ-u zbog svoje vojne kampanje.