Ozturk je stigla na međunarodni aerodrom Boston Logan nakon što je Ozturk bila nezakonito pritvorena više od šest sedmica prije nego što je savezni sudac u saveznoj državi Vermont odobrio njezino puštanje uz jamčevinu.
Njezin pritvor izazvao je nacionalne i međunarodne osude nakon što su je agenti ICE-a 8. marta “oteli” na ulicama Somervillea. Hapšenje se dogodilo nakon što je napisala autorski članak za novine “Tufts Daily”, u kojem je osudila neprijateljsko imigracijsko okruženje pod Trumpovom administracijom. U članku je izrazila zabrinutost zbog učinaka politika na strane studente i naučnike, ističući sistemske zlouporabe unutar imigracijskog i pritvorskog sistema.
Ozturk, stanovnica Somervillea, održala je dirljiv govor ljudima koji su je dočekali na aerodromu, naglašavajući svoju zahvalnost i odlučnost da nastavi svoje akademsko putovanje.
“Hvala svima na svoj podršci i ljubav”, rekla je na konferenciji za novinare.
“Došla sam u Sjedinjene Države kako bih nastavila doktorski studij, učila i napredovala kao naučnica, a također i doprinijela globalnoj zajednici. Željela bih vas još jednom podsjetiti, molim vas, ne zaboravite na sve divne žene u imigracijskom i finansijskom sistemu”, kazala je.
Uz Ozturk, njezin pravni tim, Američka unija za građanske slobode Massachusettsa, Pressley i Markey osudili su taktike Trumpove administracije u provedbi imigracijskih zakona i obećali su kontinuiranu podršku Ozturkovoj i drugim pogođenima sličnim zlouporabama moći.
“Danas raširenih ruku dočekujemo voljenu članicu naše zajednice Massachusetts, briljantnu naučnicu, hrabru zagovornicu i preživjelu sramotne nepravde Rumeysu Ozturk”, rekla je Pressley.
“I šaljemo poruku ovoj neprijateljskoj Bijeloj kući da se njihovi napori da ušutkaju Rumeysu, uguše neslaganje i potkopaju naša ustavna prava odbacuju”, dodala je.
Kongresmenka je, zajedno s Markey i zastupnikom Jamesom P. McGovernom, prošli mjesec putovala u pritvorske centre ICE-a u Louisiani, gdje su bili zatočeni Oztürk i studen Mahmoud Khalil.
Izvijestili su o pronalasku nehumanih uvjeta i navodnoj odmazdi nad pritvorenicima zbog zaštićenog govora.
“Danas je dan radosti: Pozdravljamo Rumeysu Ozturk natrag u Massachusetts i natrag u njezinu zajednicu u Somervilleu”, rekao je Markey.
“Rumeysa nikada nije trebala biti oteta s ulica Somervillea. Nikada nije trebala biti odvedena iz Massachusettsa i poslana u pritvor u Louisiani, više od 2.400 kilometara od svoje zajednice”, dodao je.
Njezino puštanje na slobodu nazvao je samo početkom borbe za pravdu i rekao da slučaj ima nacionalne implikacije.
“Ne možemo dopustiti ovoj administraciji da gazi ustavna prava pojedinaca na slobodu govora i pravičan postupak”, rekao je.