Svijet

Trumpov strateški "mag" ima novi angažman: Sada će raditi za Albance

Republikanski strateg Chris LaCivita, koji je vodio političko „uskrsnuće“ Donalda Trumpa 2024, sada pomaže glavnoj opozicionoj stranci u Albaniji – Demokratskoj stranci – da ostvari povratak na političku scenu, piše Politico.

FOTO: DOUG MILLS/THE NEW YORK TIMES
FOTO: DOUG MILLS/THE NEW YORK TIMES

LaCivita, Trumpov savjetnik za kampanju, podržava konzervativnu Demokratsku stranku, čiji lider Sali Berisha pokušava svrgnuti premijera Edija Ramu, koji više od dvije decenije dominira albanskom politikom.

Pobjeda Berishe značila bi kraj 12-godišnje vladavine Socijalističke partije, za koju međunarodni posmatrači tvrde da je obilježena rastućim preuzimanjem države od strane jedne stranke. No to bi također značilo dolazak snage usklađene s Trumpovom agendom u regionu koji je ranjiv na utjecaje Rusije i Kine.

Pročitajte još

„U posljednje dvije godine, Chris LaCivita je savjetovao dvije velike političke ličnosti u dvije različite zemlje. Te osobe su Donald Trump i Sali Berisha“, rekao je portparol Demokratske stranke Alfred Lela.

Prema Leli, njih dvojica dijele „izuzetno slične profile“. „Bili su progonjeni od strane establišmenta, domaćeg i međunarodnog, na meti pravosudnih sistema i prikazivani kao opasni autsajderi koje treba eliminisati iz politike po svaku cijenu“, rekao je Lela.

Na događaju ranije ove godine, LaCivita je izjavio: „Uz prosperitetnu demokratiju i pravo prijateljstvo s Amerikom, možemo ponovo učiniti Albaniju velikom.“

Berisha, 80-godišnji kardiolog, smatran je ocem albanske demokratije jer je 1992. srušio posljednji tvrdokorni komunistički režim u Evropi i postao prvi demokratski izabrani predsjednik. Međutim, administracija Joea Bidena ga je 2021. označila zbog navodne korupcije, što je pokrenulo haos u njegovoj stranci.

Izbačen iz poslaničke grupe i stavljen u kućni pritvor, Berisha je tek 2024. sudskom odlukom povratio kontrolu nad strankom.

Iako ankete daju Socijalistima oko 48 posto glasova, a Demokratama najmanje 10 poena manje, uvođenje glasanja iz dijaspore i niska pouzdanost anketa mogli bi donijeti iznenađenje.

Berisha je optužbe nazvao politički motiviranim napadom, pokrenuo proteste, a dok je bio u kućnom pritvoru, mikrofonom s osmog sprata obraćao se demonstrantima.

Napete razmjene između Demokrata i Socijalista prijete da ugroze ambicije Albanije za ulazak u EU, što je glavno pitanje za birače. Albanija i Crna Gora favoriti su za članstvo, a Rama je obećao pristupanje do 2030. godine.