Govoreći u utorak iz Ovalnog ureda, Trump je rekao da očekuje da će projekat biti završen u roku od tri godine, prije kraja njegovog potencijalnog novog predsjedničkog mandata, prenosi CNN.
– Kada bude u potpunosti izgrađena, Zlatna kupola će moći presretati rakete čak i ako budu lansirane s druge strane svijeta – izjavio je za novinare.
Projekt, inspiriran izraelskim sistemom “Željezna kupola”, ima znatno šire ciljeve – dok izraelski štit pokriva teritorij veličine New Jerseyja i fokusira se na kratkoročne prijetnje, američka verzija trebala bi štititi teritoriju veličine Sjedinjenih Država, uključujući odbranu od naprednih balističkih i hipersoničnih raketa.
Velike odbrambene i tehnološke kompanije, uključujući SpaceX Elona Muska, već se takmiče za ugovor, dostavljajući svoje ponude direktno američkom ministru odbrane Peteu Hegsethu.
Projekat će voditi general Michael A. Guetlein, zamjenik načelnika svemirskih operacija u Američkim svemirskim snagama.
Oko 25 milijardi dolara planira se osigurati iz Trumpovog paketa rezanja državnih troškova i poreskih reformi, koje pokušava provesti kroz podršku republikanskih članova Kongresa.
Plan predviđa lansiranje između 400 i više od 1.000 satelita koji bi otkrivali rakete i pratili njihov let. Također je planirana posebna flota od oko 200 satelita opremljenih projektilima ili laserima koji bi mogli obarati neprijateljske rakete.
Trump je također otkrio da je Kanada pokazala interes za učešće u projektu i želi biti obuhvaćena zaštitom Zlatne kupole. U izjavi za Reuters, ured kanadskog premijera Marka Carneyja potvrdio je da se vode razgovori s američkom administracijom o jačanju sigurnosne i ekonomske saradnje, uključujući NORAD i projekte poput Zlatne kupole.
Pentagon je Bijeloj kući već predstavio tri opcije razvoja sistema – malu, srednju i veliku – no Trump nije precizirao koja je odabrana, navodeći samo da su definisali „arhitekturu ovog vrhunskog sistema“.
Uprkos ambicioznim rokovima, mnogi stručnjaci i vojni zvaničnici izrazili su sumnju u mogućnost realizacije projekta u tako kratkom vremenu. Umirovljeni kontraadmiral Mark Montgomery izjavio je za CNN da smatra da bi razvoj balističkog štita mogao potrajati sedam do deset godina, a i tada bi vjerovatno štitio samo ključne federalne zgrade i veće gradove.
Neki stručnjaci procjenjuju da bi stvarni troškovi mogli premašiti stotine milijardi dolara, dok drugi tvrde da je tačan izračun gotovo nemoguć. Ideja o sveobuhvatnom američkom raketnom štitu postoji decenijama, ali nikada nije ostvarena zbog tehnoloških ograničenja i previsokih troškova.
Podsticaj za obnovu ove ideje dala je nedavno objavljena procjena Američke vojne obavještajne agencije, koja upozorava na sposobnosti Kine, Rusije, Irana i Sjeverne Koreje da potencijalno napadnu američko tlo balističkim i krstarećim raketama, bombarderima i hipersoničnim oružjem.
Kina je već oštro reagirala na Trumpovu najavu. Mao Ning, portparolka kineskog Ministarstva vanjskih poslova, izjavila je da projekat „ima jasno izraženu ofanzivnu prirodu“ te da bi mogao podstaći militarizaciju svemira i novu utrku u naoružanju, čime bi bila ugrožena globalna sigurnost.
Kremlj je danas nagovijestio da planovi američkog predsjednika Donalda Trumpa za raketni štit Zlatna kupola mogu u skoroj budućnosti dovesti do obnove razgovora između Moskve i Washingtona o kontroli nuklearnog naoružanja.
Na pitanje o Trumpovoj najavi, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je to suverena stvar Sjedinjenih Država. Na pitanje da li Rusija vidi projekat kao prijetnju ruskom nuklearnom paritetu sa SAD-om, odgovorio je da nema detalja o američkom projektu. – U skoroj budućnosti, razvoj događaja zahtijeva nastavak kontakata o pitanjima strateške stabilnosti – rekao je Peskov.